• Brexit, zdjęcie ilustracyjne
  Wraz ze zbliżaniem się Brexitu rośnie liczba Brytyjczyków, którzy chcą uzyskać obywatelstwo RFN – informują niemieckie gazety, powołując się na odpowiedź, jaką na pytanie w tej sprawie uzyskała frakcja FDP w Bundestagu.
 • Rolf Nikel
  Ambasador Niemiec, Rolf Nikel, zaprzecza, jakoby rząd w Berlinie chciał uzależnić wypłacanie środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności.
 • Prezydent Andrzej Duda i Krzysztof Szczerski podczas spotkania prezydentów na Malcie
  Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier podczas czwartkowej rozmowy w Valletcie wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
 • Angela Merkel
  "Dopóki nie zrozumiemy Niemiec, Wielka Brytania będzie popełniała błędy" - napisała w poniedziałek publicystka brytyjskiego dziennika "Telegraph" Juliet Samuel, odnosząc się do trwającego procesu negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
 • Jean-Claude Juncker
  Niedawne spotkanie Jean-Claude'a Junckera z premier Wielkiej Brytanii Theresą May było dla szefa Komisji Europejskiej wstrząsem i spowodowało, że ocenia on bardzo sceptycznie szanse na kompromis w negocjacjach na temat Brexitu - podał "FAS".
 • Angela Merkel
  Kanclerz Angela Merkel powiedziała w czwartek w Bundestagu, że celem rządu Niemiec w negocjacjach o Brexicie jest obrona interesów niemieckich obywateli w Wielkiej Brytanii i zachowanie jedności Unii Europejskiej oraz uchronienie jej przed negatywnymi skutkami.
 • Angela Merkel przechodzi przed żołnierzami
  Kanclerz Angela Merkel chce po Brexicie zachować jedność UE, uważa jednak, że pojedyncze kraje powinny mieć możliwość "wyjścia przed szereg", mimo że nie wszyscy będą chcieli bądź mogli dotrzymać im kroku - powiedziała wicerzeczniczka rządu Ulrike Demmer.
 • Brytyjski parlament
  Nastrój oczekiwania po każdych wyborach jest taki, jakby w polityce zagranicznej wszystko musiało się zmienić. Ale kiedy wody już opadną, okazuje się, że nowe nie jest drastycznie różne od starego. Właśnie obserwujemy ten moment. Nie tak łatwo jest wymyślić dyplomację na nowo. A raczej : można wymyślić, ale nie jest łatwo ją zrealizować - uważa Paweł Kowal adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, poseł na Sejm V I VI kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.
 • Siedziba Komisji Europejskiej
  PiS uznaje Unię za przeszkodę w łamaniu polskiej konstytucji i prawa. Gorzej. Stając po stronie tych, którzy z Unii chcieliby uczynić jedynie strefę wolnego handlu, PiS podważa jej fundamenty. Solidarna walka z terroryzmem i zagrożeniem rosyjskim jest możliwa tylko w warunkach wspólnoty interesów w wielu innych obszarach - uważa Paweł Zalewski, polityk PO.
 • Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
  Przereklamowany sojusz z Brytyjczykami, nie tak złe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, stosunki z Niemcami, sukces szczytu NATO, wyczekiwanie na Donalda Trumpa, chłód w relacjach ze słabnącymi instytucjami unijnymi – taki jest dotychczasowy bilans ministra Witolda Waszczykowskiego. Szef dyplomacji przedstawił rządowi priorytety na 2017 r. Będą one podstawą drugiego sejmowego exposé ministra.