• Syria, atak w Dumie
  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że prezydent Syrii Baszar el-Asad słono zapłaci za atak chemiczny, jakoby przeprowadzony przez jego wojska w mieście Duma. Nazwał również syryjskiego przywódcę "zwierzęciem" oraz oskarżył Rosję i Iran o wspieranie go.
 • Jim Mattis
  Amerykański minister obrony Jim Mattis ostrzegł rząd Syrii w związku z doniesieniami o użyciu broni chemicznej. "Nie mam dowodów, które mógłbym wam pokazać, ale jestem świadomy doniesień o użyciu gazu chlorowego" - powiedział dziennikarzom w niedzielę.
 • Rex Tillerson
  Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył we wtorek, że ostatecznie to Rosja "ponosi odpowiedzialność" za ataki z użyciem broni chemicznej w Syrii. Zaznaczył, że reżim Baszara el-Asada prawdopodobnie wciąż dopuszcza się takich zbrodni.
 • Ofiary ataku, prawdopodobnie gazowego, w Idlib, w Syrii
  Ofiary wtorkowego domniemanego ataku chemicznego w Syrii wykazują symptomy, świadczące o reakcji na działanie środka paralityczno-drgawkowego - oświadczyła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W ataku w prowincji Idlib zginęło co najmniej 70 cywilów.
 • Coraz więcej wskazuje na to, że terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie używa wyprodukowanej przez siebie broni chemicznej. Tak przynajmniej twierdzi BBC, powołując się na anonimowe źródło w amerykańskiej administracji rządowej.
 • Aleppo
  Kurdowie, którzy walczą w Syrii z islamistami, twierdzą, że Państwo Islamskie używa zakazanej broni chemicznej. Zdaniem bojowników, islamiści zaatakowali ich trującym gazem.
 • Punkt obserwacyjny ONZ w Damaszku
  Władze Syrii w kwietniu ośmiokrotnie użyły broni chemicznej przeciwko cywilom. Tak wynika z danych ONZ-owskich obserwatorów praw człowieka. Według specjalnie powołanej komisji, badającej przypadki łamania praw człowieka w Syrii, broni chemicznej użyto w wioskach na północy kraju.
 • Flaga Syrii
  Norwegia i Dania są gotowe podjąć się wywiezienia syryjskiej broni chemicznej z tego kraju, ale nadal nie ma dokąd. W piątek jak zakładano, Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) uchwaliła w Hadze plan likwidacji 1300 ton syryjskiego arsenału. Jednak nie wiadomo, gdzie ona ma być niszczona.
 • Kreml - zdjęcie ilustracyjne
  Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował, że Rosja jest gotowa na wysłanie swoich wojsk do Syrii. Oddziały miałyby się zająć głównie ochroną inspektorów ONZ-u, badających sprawę użycia gazów bojowych w tym kraju.
 • Wojna w Syrii
  Syria przekazała międzynarodowym inspektorom spis swego arsenału chemicznego. Poinformowała o tym międzynarodowa Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej. Damaszek miał na to czas do dzisiaj, w ramach umowy o rozbrojeniu, uzgodnionej przez USA i Rosję.