Prawie 1,8 tys. lewych faktur na 138 mln zł, pranie brudnych pieniędzy i
zakup legalnej firmy do wyłudzania akcyzy i VAT – to dorobek jednej z
największy mafii paliwowych, która właśnie została rozbita
Przestępcy korzystają z ochrony własności gwarantowanej przez prawo i co roku piorą w tym kraju od 100 do 130 mld dolarów. Prawie wszystkim uchodzi to bezkarnie – wskazuje najnowszy raport.
Mózgiem niesławnego portalu Kinomaniak.tv, jest 51-letni Ryszard B., były zastępca szefa CBŚ na Warmię i Mazury, który zajmował się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Były policjant dorabiał sobie w ten sposób na emeryturze.
To jedno z największych i najpoważniejszych oszustw w ostatnich latach. Azjatycka mafia sprowadzająca do Polski m.in. ubrania, sprzęt RTV i AGD nie płaciła podatków, a zyski transferowała za granicę.
Greccy obywatele, aby uniknąć podatków od dochodów, wyprowadzili między 2003 a 2011 poza granicę 261 mld USD pochodzących z nielegalnej działalności lub korupcji - powiedział ekonomista Raymond Baker, szef pozarządowej organizacji Global Financial Integrity.
Czy spółka Amber Gold prała pieniądze? Tak uważa bank BGŻ, który doniósł do prokuratury na parabank. Zdaniem "Gazety Polskiej Codziennie", do Głównego Inspektora Informacji Finansowej napływały podobne sygnały z innych instytucji finansowych. Dlatego też ABW, na zlecenie prokuratury w Gdańsku wyjaśnia sprawę.
Przy okazji unijnych dotacji dochodzi do prania brudnych pieniędzy.
Chodzi zwłaszcza o te na produkcję energii ze źródeł odnawialnych -
alarmuje generalny inspektor informacji finansowej (GIIF) w swoim nowym
raporcie. Przykładów nie brak.
Sąd skazał właściciela polskiego oddziału Seata za oszustwo i pranie brudnych pieniędzy. Importer jest znanym przedsiębiorcą. Pełni funkcję wiceprezydenta Pracodawców RP. Skazany zapowiada apelację.