Od czwartku wchodzi w życie zakaz noszenia w miejscach publicznych islamskiej burki i wszelkiego rodzaju nakryć głowy zasłaniających twarz; wprowadzeniu zakazu towarzyszą protesty niektórych grup ludności.
Szef MSW Belgii Jan Jambon odpierał w poniedziałek zarzuty o rasizm wysuwane pod adresem jego partii, Nowego Sojuszu Flamandzkiego, po tym jak lider ugrupowania, burmistrz Antwerpii Bart De Wever, wywołał oburzenie komentarzami na temat muzułmanów.
Australijska senator Pauline Hanson, szefowa antyimigracyjnej partii Jeden Naród, pojawiła się w czwartek w parlamencie w ... burce. Miało to być mocnym akcentem jej kampanii przeciwko zasłaniającym twarz muzułmańskim ubiorom dla kobiet.
Norweski rząd przedstawił w poniedziałek projekt ustawy wprowadzającej zakaz noszenia islamskich chust w państwowym szkolnictwie - od żłobka po uniwersytet. Oprócz nikabów i burek zakaz ma też dotyczyć kominiarek.
Niemiecki Bundestag zabronił kobietom pracującym w administracji, wojsku i sądach całkowitego zakrywania twarzy. Zakaz noszenia burki i nikabu uchwalono w czwartek późnym wieczorem głosami koalicji rządowej CDU/CSU i SPD. Opozycja głosowała przeciwko ustawie.
Izba Druga, czyli izba niższa parlamentu Holandii, zagłosowała we wtorek za zakazem noszenia przez muzułmanki w niektórych miejscach publicznych ubrań całkowicie zasłaniających twarz, takich jak nikab albo burka. Podobne zakazy obowiązują we Francji i Belgii.
Blisko jedna trzecia francuskich muzułmanów odrzuca świeckie prawa kraju, w którym mieszkają, przedkładając nad nie szariat, czyli prawo koraniczne. Takie wyniki przyniósł sondaż Ifop przeprowadzony zanim we Francji rozgorzała debata na temat burkini.
Z uregulowaniem kwestii noszenia symboli religijnych w miejscu pracy nie radzą sobie ani firmy, ani sądy, ani Unia Europejska. Zawsze ktoś czuje się pokrzywdzony.
Bułgarski prokurator generalny Sotir Cacarow sprzeciwił się noszeniu burek w miejscach publicznych - pisze w sobotę dziennik „Sega”. Prokurator mówił o tym w Pazardżiku, w środkowej Bułgarii, gdzie trwa proces 14 imamów, propagujących radykalny islam i dżihad.
Kontrowersje wokół okładki poniedziałkowego wydania tygodnika "wSieci". Fotomontaż przedstawia premier Ewę Kopacz w burce, trzymającą w rękach materiały wybuchowe.