Odporność dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie jest zwykle niższa od tych urodzonych siłami natury. Jak pokazują dane statystyczne, Polska należy do krajów, gdzie liczba cesarskich cięć jest bardzo wysoka - aż 43 procent porodów stanowią zabiegi operacyjne.
Jakie prawa przysługują kobiecie w trakcie porodu oraz jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Dlaczego kobiety tak chętnie wybierają cesarskie cięcie?
W średnio zamożnych i bogatych krajach rodzenie dzieci przez cesarskie cięcie „ma rozmiary epidemii”. Tak sugerują w swym najnowszym raporcie eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. I wskazują zarówno na zalety jak i wady tej sztucznej metody rodzenia dzieci.
"Jeżeli to zwykła fanaberia, a powodem jest to, że np. chciałaby urodzić
w poniedziałek, bo to dla niej szczęśliwy dzień, to nie można się na to
godzić. Ale jeżeli miała na przykład traumatyczne przeżycia przy
poprzednim porodzie albo w jej rodzinie porody źle się kończyły lub też
naprawdę się tego obawia, to być może należy jej zdanie wziąć pod uwagę" - mówi o cięciach cesarskich na życzenie prof. Mirosław Wielgoś konsultant krajowy w dziedzinie
perinatologii, były konsultant mazowiecki ds. ginekologii i
położnictwa
Choć oficjalnie cięcie cesarskie w naszym kraju może być wykonywane jedynie ze względu na wskazania medyczne, większość rodzących wie, jak tę zasadę ominąć.
Analiza danych 38 tysięcy osób wykazała, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są o 22 proc. bardziej zagrożone otyłością w późniejszych latach życia niż maluchy urodzone w sposób naturalny.
Coraz więcej kobiet decyduje się na rozwiązanie ciąży drogą cesarskiego
cięcia mimo braku jakichkolwiek wskazań medycznych. Wybór ten jest
motywowany obawami przed bólem oraz powikłaniami porodu naturalnego. W
rzeczywistości operacja chirurgiczna jest obarczona dużo większym
ryzykiem i powinna być wykonywana tylko w przypadku zagrożenia zdrowia
lub życia matki i dziecka.