• Ciśnieniomierz
  W 2018 roku blisko 5,8 mln pacjentów korzystało ze świadczeń z powodu nadciśnienia tętniczego; Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na nie ponad 258 mln zł - wynika z opublikowanego raportu NFZ na temat nadciśnienia tętniczego.
 • Badanie ciśnienia krwi
  Ponad 320 000 bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi – to wynik dwóch lat kampanii „Ciśnienie na życie”. Już w maju ruszy III edycja programu, którego głównym celem jest edukacja Polaków na temat profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zachęcenie ich do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi. W ramach działań przewidzianych na ten rok, mieszkańcy 50 polskich miast zostaną objęci bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi. Tym razem poza pomiarem ciśnienia tętniczego krwi oraz określeniem wieku serca, pacjenci będą mieli okazję sprawdzić poziom cholesterolu we krwi.
 • Jakie są objawy nadciśnienia?
  Bóle i zawroty głowy, krwawienia z nosa, zaburzenia widzenia, bezsenność, obrzęki łydek – to pierwsze symptomy, mogące świadczyć o problemie z nadciśnieniem krwi. Należy wiedzieć, że zignorowane, a zatem także – nieleczone, może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Ważna jest nie tylko diagnoza i terapia lekowa, ale także – odpowiednia profilaktyka.
 • Aby pomiar ciśnienia był wiarygodny, pacjent powinien wykonywać go w spokoju
  Nadciśnienie tętnicze lubi rozwijać się w ukryciu, a nieleczone potrafi spowodować groźne powikłania. W Polsce choruje na nie około 30 procent dorosłych, a kolejne 30 procent osób jest zagrożone rozwojem tego schorzenia – alarmuje „Gazeta Lubuska”.