• Fotel ginekologiczny
  Skuteczność programów wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy na Lubelszczyźnie była niewielka – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola wykazała m.in. to, że mniej kobiet zgłasza się na cytologię, a zachorowalność na nowotwory wzrosła.
 • Badanie ginekologiczne
  Jak chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy? - Jeśli chodzi o raka szyjki macicy, to cytologia pomaga na wykrycie zmian, które jeszcze nowotworem nie są - powiedział w "Dzień Dobry TVN" prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski, Krajowy Konsultant ds. Onkologii Klinicznej. Jakie badania i jak często należy wykonywać?
 • Ból brzucha
  Udało się nam odmitologizować zagrożenie rakiem piersi, zróbmy to samo z rakiem jajnika, który jest znacznie groźniejszy - powiedziała dr Maria Libura z Uczelni Łazarskiego.
 • Kobieta zasłania piersi
  Dotychczasowa realizacja programu badań przesiewowych dotycząca nowotworów szyjki macicy i piersi okazała się nieskuteczna - oceniają autorzy raportu "Czy skutecznie dbamy o zdrowie kobiet?". Ich zdaniem należy zmienić m.in. organizację i finansowanie programu.
 • Badanie piersi
  Połowa Polek wykonuje badania kontrolne wykrywające raka piersi: mammografię i usg. Badania cytologiczne wykonuje jedna czwarta uprawnionych kobiet. Takie badania można robić bezpłatnie w ramach programów profilaktycznych.
 • Ważna mammografia, by wykryć raka
  Przeżywalność kobiet chorych na raka piersi w Polsce wynosi 76%, dla porównania unijna średnia to 84%. Istotną przyczyną tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność nowotworów, będąca konsekwencją słabo rozwiniętej profilaktyki raka w naszym kraju. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększanie świadomości roli profilaktyki raka są cytomammobusy. Bezpłatne badania przesiewowe organizuje w tym miesiącu mobilna pracownia mammograficzno-cytologiczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
 • Kobiety częściej poddają się mammografii, ale i tak za rzadko
  Niby jest lepiej, bo Polki zaczęły poddawać się badaniom. Ale i tak znaczna liczba pań nie robi nić, by uchronić się przed rakiem. Eksperci szukają rozwiązań tej sytuacji.