Kręcenie głową na widok talerza i bunt malucha przy stole to codzienność wielu rodziców. O ile w domu masz jeszcze wpływ na to, czy dziecko faktycznie zje posiłek, o tyle bardziej problematyczną kwestią mogą być posiłki w szkole. Maluch, który spędza kilka godzin na nauce potrzebuje energii, aby przyswoić wiedzę, a tę zapewniają dobrze zbilansowane i – przede wszystkim – regularne posiłki. Sprawdź, jak zadbać o to, aby Twoje dziecko nie protestowało przeciwko jedzeniu.
- Niejadek to jest trochę wymysł rodziców, bo według badań, statystyk
tylko około 10-15 procent dzieci ma problemy z jedzeniem - uważa dietetyk Anna Radowicka.
O tym, jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe dziecka, rozmawiamy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
W "Dzień Dobry TVN" gośćmi byli: aktorka Sonia Bohosiewicz, terapeuta neurorozwojowy Małgorzata Tchurz i jej podopieczny Szymon Bachurski, który zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Na czym mogą polegać problemy żywieniowe u dzieci i jak sobie z nimi poradzić?
75% rodziców wskazuje na warzywa jako na produkty, które są niezbędnym elementem zdrowej diety . Niestety zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw, często bywa dużym wyzwaniem. Dzieci nie chcą jeść warzyw, ponieważ ich smak, zapach i forma są im obce i często mniej przyjemne od innych produktów. Jednak obecność warzyw w diecie dziecka ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia, prawidłowego rozwoju oraz kształtuje właściwe nawyki żywieniowe. Jak zatem poradzić sobie z oporem dzieci przed jedzeniem warzyw podpowiada dr n. hum. Justyna Korzeniewska, psycholog dziecięcy.
„Mamo, nie chcę!”, „Mamo, już nie mogę!”, „Mogę już iść się pobawić?” To chyba najczęstsze słowa, które padają z ust każdego niejadka mimo, że rodzice dwoją się i troją, aby dziecko zjadło przygotowany przez nich posiłek. Nie pomagają już wymyślne zabawy, obiecywanie nagród, a irytacja rośnie. Co robić?
Rodzice często skarżą się, że ich pociechy nie chcą spożywać tego co im przygotują, grymaszą oraz nie jedzą o wyznaczonych porach. Wielu z nich zastanawia się czy dzieci rodzą się niejadkami, a może to oni popełnili błąd w kwestii wychowania i sposobu karmienia? Jakie są tego przyczyny? Justyna Pląskowska, która na co dzień specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów dla najmłodszych z zakresu zdrowego żywienia, a także samodzielnego kreowania sztuki kulinarnej w Akademii Kulinarnej Whirlpool we Wrocławiu, udzieliła odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują zmartwionych rodziców.
„Mamo, ja nie chcę tego jeść” – jak często słyszymy te słowa? Być może kilka razy dziennie. Niejadek w domu to prawdziwe wyzwanie dla rodziców – szczególnie tych młodych. Każdego dnia dwoją się i troją, aby wmusić w dziecko choć odrobinę jedzenia. Czy zmaganie się z brakiem apetytu u dziecka musi być rzeczywiście takie męczące? Niekoniecznie. Istnieją bardzo proste sposoby na to, by maluch chętniej jadł.
„Niejadek” przy stole to źródło stresu dla całej rodziny. Kiedy małe dziecko stale odmawia jedzenia, wspólne posiłki zamieniają się w walkę, która rodzi frustrację malucha i bezradność jego opiekunów. Zaburzenie karmienia to problem, z którym pediatrzy spotykają się niezwykle często.