Tytanową endoprotezę, wykonaną z wykorzystaniem technologii 3D wszczepili 78-letniej pacjentce lekarze w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Poprzednia endoproteza odmówiła posłuszeństwa, pojawiły się też duże ubytki kostne, które uniemożliwiły standardowe leczenie.
Grupa PSA, czyli gigant łączący marki Peugeot, Citroen i DS Automobiles, zawarł pakt z firmą Divergent 3D z Los Angeles. Efektem mają być innowacyjne rozwiązania w produkcji samochodów.
Lekarze z Poznania we współpracy z amerykańskimi specjalistami stworzyli, wydrukowali w 3D i wszczepili implant, który zastąpił połowę miednicy pacjentowi choremu na raka kości. - Z dnia na dzień obserwujemy pacjenta i decydujemy, co może robić. Jego stan zdecydowanie się poprawił - mówi dr Jacek Markuszewski ze Szpitala im. Wiktora Degi w Poznaniu.
Wydrukowane metodą 3D żywe tkanki mogą okazać się przełomem w medycynie regeneracyjnej. O swoim nowatorskim sukcesie amerykańscy naukowcy piszą na portalu tygodnika „Nature”.
To jest drukarka 3D? Takie pudełko? Technologia XXI wieku? - żartujesz chyba. To najczęstsze reakcje na widok urządzenia dostarczonego nam do redakcji przez polską firmę Dexer. Głupie żarty się kończyły, kiedy drukarka zaczynała pracować. Zalegała cisza, którą ktoś od czasu do czasu przerywał stwierdzeniem: niesamowite...
W Holandii, a dokładnie w Amsterdamie, powstanie pierwszy budynek
składany z plastikowych elementów wytwarzanych za pomocą ogromnej
drukarki 3D. Teraz konstruowany jest pierwszy pokój.