Na stronie razemdlakultury.eu pojawił się manifest akcji Razem Dla
Kultury który jest kolejnym elementem kampanii na rzecz poparcia
dyrektywy na temat praw autorskich.
Unia rusza na śmieciową wojnę, która dla tysięcy producentów będzie jak trzęsienie ziemi. Przyjęte w Brukseli porozumienia w sprawie tzw. dyrektywy plastikowej oznacza rewolucję dla polskich firm i producentów.
W Polsce i w Europie toczy się debata o objęciu ochroną prawną treści prasowych. Parlament Europejski 12 września tego roku przyjął tekst dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dzięki tym zapisom wydawcy i twórcy mają szanse otrzymać za swoją pracę należne wynagrodzenia, ponieważ znacząco powinna się zmniejszyć skala piractwa internetowego.
UE nie jest przeciwnikiem internetu. Dyrektywa o prawach autorskich nie jest skierowana przeciwko użytkownikom platform internetowych. Zamierzamy wzmocnić pozycję właścicieli praw autorskich względem dużych platform - przekonywał w środę rzecznik KE Margartis Schinas.
Intencje regulacji, którą w środę wstępnie poparł Parlament Europejskiej są słuszne, ale wykonanie - bardzo niebezpieczne - powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem niektóre przepisy unijnej dyrektywy "grożą ograniczeniem wolności w internecie".
Powielanie mitów o ACTA 2 i ograniczaniu dostępu do informacji w sieci to nic innego jak dezinformacja i kłamstwa rozsiewane dla celów politycznych – mówi Jacek Wojtaś z Izby Wydawców Prasy.
Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a wstrzymało się od głosu 39.
Po wycieku Panama Papers, aferze Cambridge Analytica i innych skandalach, które ujawnili pracownicy firm dopuszczających się nadużyć, Komisja Europejska w końcu zadba o ich ochronę przed zwolnieniem i pozwami pracodawcy.
Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w środę ostateczny tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych, przy sprzeciwie Polski i Węgier. Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Chorwacja wstrzymały się od głosu.