• Alfabet
  Choć może się to wydawać niemożliwe, wielu dyslektyków w dorosłym życiu staje się obiektem do naśladowania dla innych. 
 • Dziewczynka przy tablicy w szkole
  Zaburzenia przetwarzania słuchowego (auditory processing disorder - APD), znane również centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego (central auditory processing disorder – CAPD) to problemy, z którymi boryka się około 5 proc. dzieci w wieku szkolnym.
 • Dziewczynka w okularach czyta książkę
  Jedną z najczęściej występujących przyczyn problemów w nauce czytania i pisania u dzieci są nieprawidłowości w funkcjonowaniu wzroku. Okazuje się, że wykryte zbyt późno, mogą dawać objawy sugerujące dysleksję rozwojową u dzieci oraz być przyczyną trudności w procesie płynnego i efektywnego czytania w późniejszym życiu.
 • Pisanie
  Uczniów z zaświadczeniem o dysleksji przybywa z roku na rok. Eksperci spierają się, czy to wina dzieci, czy może raczej błędów w diagnozowaniu
 • Dziecko odrabia lekcje
  Nie umiemy diagnozować specyficznych zaburzeń językowych u dzieci (SLI). Nowe narzędzia do diagnozowania dysleksji i zaburzeń językowych będą wprowadzane od przyszłego roku szkolnego. W Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja na temat.
 • Dziecko uderza w bęben
  Naukowcy mają nowy pomysł na wczesne diagnozowanie dysleksji. Do specjalistycznego testu potrzebne są zaawansowane komputery i proste bębny.
 • Dziewczynka przy tablicy
  Co dziesiąte dziecko jest dyslektykiem, a w niektórych regionach nawet co szóste – mówią oficjalne statystyki. Eksperci zastanawiają się, z czego to wynika: nadmiernej zapobiegliwości rodziców, czy faktycznych problemów uczniów
 • Dziewczynka wśród książek
  Dysleksja to tylko wygodna etykietka, a w rzeczywistości takie schorzenie nie istnieje - twierdzą naukowcy. Wydana w Cambridge książka "Debata nad dysleksją" zebrała opinie specjalistów, którzy kwestionują potrzebę takiej kwalifikacji trudności w nauce pisania i czytania.
 • Jak łagodzić objawy dysleksji?
  Dziecko ma trudności z czytaniem, rozumieniem sensu przeczytanego tekstu i zapamiętywaniem informacji? Robi błędy ortograficzne, a jego pismo jest trudne do odczytania? Nauczenie się tabliczki mnożenia sprawia mu ogromny problem? Warto skonsultować się ze specjalistą, który określi czy tego typu symptomy świadczą o dysleksji i w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania.
 • Nauka pisania
  Problemy związane z dysleksją czy dysgrafią pojawiają już u kilkulatków. Dzieci, które jako maluchy nie raczkowały, później nauczyły się jeździć na rowerze, miały problemy z prawidłowym utrzymaniem kredki w dłoni czy z zapamiętywaniem wierszyków, mogą znajdować się w grupie ryzyka. Takie objawy powinny zaniepokoić rodzica i skłonić go do wizyty u specjalisty.