• Dzik na łące
  Sanitarny odstrzał dzików został zintensyfikowany, zrealizowano go w 64 proc. - wynika z komunikatu resortu rolnictwa na temat piątkowego posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.
 • Stado dzików
  W związku z ASF większy odstrzał dzików ma być prowadzony na terenie całego kraju, a nie tylko na wschód od Wisły - wynika z najnowszego zalecenia ministra środowiska dla myśliwych. Rekomendacje UE mówią, że "bezpieczna" liczba dzików to pięć osobników na 1 tys. ha.
 • Stado dzików
  Regularnie rośnie liczba dzików, u których stwierdzono wirus ASF. W tym roku na Podlasiu, afrykański pomór świń wykryto już u 11 zwierząt. Choroba występuje mimo redukcji okresu ochronnego oraz zwiększenia odstrzału o 30 procent w stosunku do ubiegłego roku.
 • Minister rolnictwa Marek Sawicki
  Wirus afrykańskiego pomoru świń znów wykryty u polskich tuczników. Trzecie ognisko tej choroby pojawiło się w gminie Sokółka na Podlasiu. Zarażone stado znajdowało się 8 kilometrów od granicy z Białorusią. To pierwszy przypadek wirusa ASF w Polsce u trzody od sierpnia ubiegłego roku.
 • świnia świnie
  Ukraina chce zakazać importu polskiej wieprzowiny. W ten sposób ukraińskie ministerstwo rolnictwa reaguje na doniesienia o przypadkach afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju.