• Grecja - zdjęcie ilustracyjne
  Grecja jest pierwszym krajem rozwiniętym, który utraci ten status. Agencja MSCI w swoim najnowszym ratingu gospodarek przyznaje jej status jedynie rynku rozwijającego się. W raporcie przesłanym mediom napisano, że obecny stan gospodarki Grecji nie spełnia kryteriów rynku rozwiniętego. Chodzi m.in. o wysoki dług, stagnację gospodarki i trudności z przyciągnięciem kapitału, także z zagranicy.
 • Grecja - zdjęci ilustracyjne
  Główny ekonomista niemieckiego Deutsche Banku Thomas Mayer ocenił w rozmowie z telewizją ARD, że w pogrążonej w kryzysie Grecji pojawi się druga równoległa do euro waluta, którą eksperci banku nazwali "geuro".
 • Wskaźniki giełdowe - zdjęcie ilustracyjne
  0Agencja ratingowa Standard and Poor's zgodnie z oczekiwaniami podniosła w środę ocenę wiarygodności kredytowej Grecji do CCC i przyznała jej stabilną perspektywę długookresową. To skutek udanej - jak ocenili analitycy - restrukturyzacji greckiego długu.
 • Krzysztof Rybiński
  Tydzień temu jadłem kolację w towarzystwie prezesa potężnego europejskiego koncernu, którego produkty każdy z nas ma w swoim domu. Rozmowa dotyczyła perspektyw gospodarczych Europy i naszego regionu. Gdy przedstawiłem, w jaki sposób próbuje się w strefie euro „zadrukować” problem kryzysu zadłużenia, prezes zaproponował, że opowie krótką historię.
 • Można wyjśc z kryzysu myśląc samodzielnie
  Irlandia, podobnie jak dziś Grecja, także była na skraju bankructwa. Ale nie uległa naciskom Berlina oraz Paryża i nie zaczęła naprawy gospodarki od cięć i podwyższania podatków, które zabijają rozwój. Utrzymała wyjątkowo niskie obciążenia na rzecz fiskusa, ponownie przyciągnęła zagranicznych inwestorów i jest na najlepszej drodze do odzyskania tytułu celtyckiego tygrysa.
 • Mariusz Staniszewsk
  Obywatele wolą usłyszeć od rządzących nawet trudną prawdę, niż odkryć, że byli oszukiwani. Jeśli przyzwyczaja się ich do tego, że państwo na wszystko stać, to potem nie godzą się na wyrzeczenia.
 • Grecki parlament przyjął drugą ustawę oszczędnościową
  Greccy deputowani przyjęli drugą ustawę oszczędnościową. Unia Europejska oświadczyła, że pogrążona w głębokim kryzysie Grecja spełniła tym samym warunki odblokowania nowych funduszy na ratowanie kraju przed bankructwem.
 • Paweł Rożyński
  Zapaść Grecji to mało w porównaniu z tym, co jeszcze może się wydarzyć. Czarne scenariusze ekonomistów, którzy zapowiadają drugą odsłonę kryzysu, stają się coraz bardziej prawdopodobne.