Przed nami długa mozolna droga uzyskiwania na Ukrainie wszelkiego rodzaju zgód i zezwoleń - ocenił w sobotę wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, komentując dla PAP decyzję władz Ukrainy o zniesieniu moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej.
Polska wystąpiła drogą oficjalną do MSZ Rosji o udzielenie szczegółowych informacji nt. zakresu i miejsca planowanych w Miednoje prac ekshumacyjnych - poinformowało MSZ. Resort podał, że strona polska skontaktowała się też bezpośrednio z instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę nad kompleksem.
Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczął w sobotę przed południem wizytę w Polsce prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. To pierwsza oficjalna wizyta nowego prezydenta Ukrainy w Polsce.
Zaplanowana w dniach od 15 do 30 kwietnia 2019 r. ekshumacja polskich ofiar niemieckiego niewolniczego Obozu Pracy dla Polaków w Treblince I nie odbędzie się - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Przyczyna? Rozporządzenie ministra zdrowia z 2001 r.
"Takich wyroków jest kilkadziesiąt rocznie, także w stosunku do naszego
kraju. To nic nadzwyczajnego" - mówi gość Radia ZET Michał Wójcik,
pytany o wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że
Polska naruszyła konwencję praw człowieka, jeśli chodzi o ekshumacje
smoleńskie.
Odpowiedzialny za wstrzymanie prac polskich historyków w Kostiuchnówce
ukraiński urzędnik Swiatosław Szeremeta bierze udział w ekshumacjach w Hruszowicach.
Dotychczasowe
ustalenia ekspertów, którzy pracowali przy ekshumacjach i sekcjach
ofiar katastrofy smoleńskiej są szokujące. Znaleziono 69 szczątków
ludzkich, pochodzących od 26 osób, w trumnach innych ofiar katastrofy –
poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
Informacja, że podkomisja
badająca katastrofę smoleńską nie opublikuje raportu w ósmą rocznicę
katastrofy, nie ma nic wspólnego z prawdą - powiedział przewodniczący
podkomisji smoleńskiej, b. szef MON Antoni Macierewicz, odnosząc się do
artykułu portalu wPolityce.pl.
Odwoływanie się do sił zewnętrznych, niemożność załatwiania spornych spraw w gronie Polaków dowodzą słabości naszej demokracji; zbyt łatwo godzimy się na to, by w polskich sporach arbitrem był czynnik zewnętrzny – ocenił w "Do Rzeczy" przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Ukraina w dalszym ciągu wstrzymuje legalizację polskich upamiętnień i prace poszukiwawcze IPN na jej terytorium - dowiedziały się PAP i IAR w Instytucie Pamięci Narodowej. Warunkiem zmiany stanowiska władz Ukrainy jest m.in. odbudowanie pomnika UPA w Hruszowicach.