Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali we wtorek w Akwizgranie nowy traktat o współpracy między dwoma państwami. Zapowiada on pogłębienie kooperacji w polityce zagranicznej, obrony, bezpieczeństwa i rozwoju, a zarazem wzmocnienie zdolności Europy do samodzielnego działania.
Choć "debatę narodową” we Francji, którą we wtorek zainauguruje prezydent Emmanuel Macron, część polityków uważa za "niespotykane doświadczenie demokratyczne", wciąż pojawia się wobec niej szeroka krytyka - zarówno jeśli chodzi o organizację, jak i meritum.
Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w niedzielę, że głęboko ubolewa nad decyzją podjętą przez przywódcę USA Donalda Trumpa o wycofaniu sił amerykańskich z Syrii. "Sojusznik to ktoś, na kim można polegać" - podkreślił.
Francja jest chorym człowiekiem Europy, ciągnie Europę w dół - ocenił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Według niego, prezydent Emmanuel Macron za porażki wewnątrz kraju, szuka odpowiedzialności gdzie indziej.
Prezydent Emmanuel Macron powiedział w piątek, że Francja "potrzebuje
ładu, powrotu do normalności i spokoju". W sobotę około 8 tys.
policjantów i 14 pojazdów opancerzonych będzie w Paryżu pilnować
porządku podczas kolejnego protestu "żółtych kamizelek".
Wielkie słowa i małe kroki – tak określają przedstawiciele ruchu „żółtych kamizelek” wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w którym zapowiedział ustępstwa po zorganizowanych przez ruch masowych protestach.
W związku z protestami prowadzonymi we Francji przez ogólnokrajowy ruch
tzw. żółtych kamizelek, których sceną w sobotę stał się ponownie Paryż
oraz kilka większych miast we Francji, władze zarządziły pilną
weryfikację niektórych kont na Twitterze.
Do śledztwa w sprawie śmierci dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego powinni zostać włączeni międzynarodowi eksperci - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas rozmowy z księciem Arabii Saudyjskiej Muhammadem ibn Salmanem. Do spotkania doszło przy okazji szczytu G20 w Buenos Aires.
Obchody setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej zostały uznane przez francuskie media za wielkie wydarzenie, ale wiele było także głosów krytycznych pod adresem prezydenta Emmanuela Macrona za wykorzystanie uroczystości do celów politycznych.