• Szkielet człowieka
  Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) to schorzenie, które najczęściej dotyka osób po 50. roku życia. Pierwszym jej objawem jest stopniowo narastający ból w okolicy biodra i pachwiny, często promieniujący również do kolana. Nieleczona może doprowadzić do całkowitego ograniczenia ruchomości stawów i konieczności przeprowadzenia operacji wszczepienia endoprotezy, czyli sztucznego stawu. W jaki sposób możemy tego uniknąć? Kiedy należy zgłosić się do specjalisty i jakie są skuteczne sposoby leczenia tego schorzenia?
 • szpital
  46 tys. operacji usunięcia zaćmy i 15,5 tys. operacji wszczepienia endoprotez zostanie dodatkowo przeprowadzonych do końca roku - szacuje resort zdrowia. Znacznie mają się też skrócić kolejki na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.
 • Mateusz Morawiecki
  Przeznaczymy około 600, może 700 milionów złotych z uwolnionego funduszu zapasowego na zapłatę za przyspieszenie realizacji świadczeń medycznych, tam gdzie są bardzo długie kolejki - zapewnił wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
 • TYTANOWY IMPLANT STAWU BIODROWEGO DLA 78-LATKI
  Tytanową endoprotezę, wykonaną z wykorzystaniem technologii 3D wszczepili 78-letniej pacjentce lekarze w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Poprzednia endoproteza odmówiła posłuszeństwa, pojawiły się też duże ubytki kostne, które uniemożliwiły standardowe leczenie.
 • Szpital
  Pacjenci będą krócej czekać na wszczepienie endoprotezy - zapowiedział dziś w Poznaniu minister zdrowia prof. Marian Zembala. Jeszcze w tym roku do oddziałów NFZ trafią dodatkowe pieniądze na tego typu zabiegi.
 • Szpital
  Pakiet onkologiczny zmienił sytuację chorych na raka - czas oczekiwania na onkologa się skrócił. Tyle, że w pozostałych dziedzinach służby zdrowia nie jest tak dobrze. Wydłużyły się kolejki do dentysty czy ortodonty. A na endoprotezę trzeba czekać ponad 10 lat.
 • Symbol służby zdrowia
  1278 – tyle dni trzeba czekać na zabieg w powiecie lęborskim. Po zmianach kolejki jeszcze się wydłużą.
 • NFZ ujawnia liczbę powikłań po przeszczepach endoprotezy
  W ubiegłym roku w całym kraju odnotowano 663 powikłań po wszczepieniu endoprotez stawowych, w tym 85 zgonów; powikłania wystąpiły w 1,34 proc. wszystkich przeprowadzonych zabiegów tego rodzaju - wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • Najdłuższe kolejki do zabiegu wstawienia endoprotezy
  Wstawienie endoprotezy stawu biodrowego, kolana a także zabieg leczenia zaćmy - to świadczenia wysokospecjalistyczne, na które w ubiegłym roku pacjenci czekali najdłużej - wynika ze sprawozdania z działalność NFZ za 2010 r.