• Elektrownia atomowa
  Japoński rząd w ubiegłym tygodniu zdecydował się rozpocząć rewizję polityki energetycznej tak, by powrócić na większą skalę do korzystania z energetyki jądrowej. Japończycy nie kryją, że zależy im na eksporcie swoich rozwiązań i technologii, także do Polski.
 • Elektrownia atomowa
  Oficjalnie polska elektrownia atomowa ma powstać w 2019. Greenpeace dotarł jednak do tajnego harmonogramu prac. Wynika z niego, że siłownia mogłaby zacząć działać dopiero w 2031. Ekolodzy ostrzegają więc, że program atomowy nigdy się nie uda, a mimo to, państwo wyda na niego miliardy złotych.
 • Elektrownia atomowa
  W trakcie Zimnej Wojny ukuto termin "dyplomacja atomowa" dla podkreślenia podstawowej roli, jaką w międzynarodowych stosunkach grała przez pewien czas broń jądrowa. Dzisiaj Rosja uprawia "dyplomacją nuklearną": eksportuje na niesłychaną skalę technologie związane z energetyką jądrową. Każdy sprzedany reaktor wiąże kraj-klienta z Rosją na kilkadziesiąt lat. Skuteczniej niż gazociąg.
 • Odpady radioaktywne
  Z powodu awarii wyłączono jeden z turbogeneratorów w Leningradzkiej Elektrowni Atomowej. Jak informuje agencja Interfax, która powołuje się na źródła w branży, krok ten podjęto zapobiegawczo.
 • W Polsce jest miejsce i na węgiel, i na odnawialne źródła energii, i na atom - uważa prof. Jerzy Buzek. Musimy postawić także na energooszczędność i zmienić nawyki dotyczące wykorzystywania prądu.
 • Aleksander Grad
  Zaangażowanie państwa i nadzór stricte polityczny nad projektem rozwoju energetyki jądrowej jest absolutnie niezbędny - powiedział premier Donald Tusk, komentując nominację b. ministra skarbu Aleksandra Grada na prezesa spółki PGE Energia Jądrowa.
 • Elektrownia jądrowa -zdjęcie ilustracyjne
  Francuski Komisariat ds. Energii Atomowej (CEA) przekazał Polsce licencje na użytkowanie siedmiu programów do symulowania zachowań reaktorów jądrowych. Oprogramowanie posłuży też do budowy następnej, czwartej generacji reaktorów.
 • Flagi Unii Europejskiej przed siedzibą Komisji Europejskiej
  To bardzo tajemnicza sprawa. Poważny niemiecki dziennik napisał, że Polska wraz z Wielką Brytanią, Francją i Czechami podpisała list do Brukseli w sprawie wsparcia z unijnego budżetu energii jądrowej. Problem jednak w tym, że nikt tego listu nie widział.