• Frances McDormad w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
  Premiera "Trzech billboardów za Ebbing, Missouri" to wielkie wydarzenie. Podczas seansu filmu Martina McDonagha mamy szansę na uzyskanie satysfakcji podobnej do tej, która przed laty stała się udziałem widzów "Pulp Fiction" bądź "Fargo". Podobnie jak Quentin Tarantino czy bracia Coen, brytyjski reżyser pracujący w USA osiąga mistrzostwo w łączeniu sprzeczności, żonglerce konwencjami i grze z oczekiwaniami widza. Jednocześnie jednak McDonagh nie potrzebuje nikogo naśladować i wyróżnia się choćby, rzadko obecnym u mistrzów kina postmodernistycznego, społecznym zaangażowaniem.
 • Oscary
  Stało się! "Twój Vincent" z nominacją do Oscara 2018. Największym zwycięzcą jest obraz "Kształt wody", który ma aż 13 nominacji. Dziewięć ma film, który triumfował na Złotych Globach, czyli "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Szanse na siedem statuetek ma "Dunkierka". Polski film dokumentalny "Komunia" ostatecznie nominacji nie dostał. Bohaterką jest Meryl Streep, która została nominowana po raz... dwudziesty pierwszy!
 • Wojciech Cejrowski
  Ceremonia rozdania Oscarów to jedno z najgłośniejsze wydarzenie minionego tygodnia. Amerykańską galę postanowił skomentować nawet Wojciech Cejrowski, który pochwalił prowadzącego, ale skrytykował odbierających nagrody twórców oraz same nagrodzone filmy.
 • Oscary
  "Joanna" w reżyserii" Anety Kopacz oraz "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego nominowane do Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny, a "Ida" w kategorii film nieanglojęzyczny i zdjęcia. Piąta nominacja powędrowała do Anny Biedrzyckiej-Sheppard za "Czarownicę" w kategorii kostiumy.
 • "Ida", kadr z filmu
  Nagrodzony Złotymi Lwami i Orłami, chce walczyć o światowe laury. Czarno-biały obraz "Ida" to jeden z kandydatów do Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. O statuetkę rywalizować będzie z ponad 80 innymi produkcjami.
 • Baksy i "Wyjście przez sklep z pamiątkami"
  Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła tytuły 15 filmów dokumentalnych, które będą ubiegać się o nominacje do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
 • "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha polskim kandydatem do Oscara
  "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". Wyboru dokonała Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Agnieszki Holland.