• dokumenty
  Nie wiadomo, czy firmy mogą przechowywać niektóre akta pracownicze w formie papierowej, a inne – w wersji elektronicznej. Resort pracy i PIP przygotowują wspólne stanowisko.
 • praca
  Po wyroku TK związkowcom trudniej będzie zablokować niekorzystne decyzje płacowe pracodawcy. Może to zniechęcić zatrudnionych do zrzeszania się.
 • Pracownik w fabryce, zdjęcie ilustracyjne.
  - Jeśli ktoś myśli, że da się ciągle w Polsce bazować na taniej sile roboczej, to się grubo myli. Dzisiaj trzeba robotnikom płacić, bo odejdą, a drogą do tego, żeby płacić dobrze, jest nieustanne zwiększanie efektywności, np. poprzez robotyzację i automatyzację – mówi Mariusz Golec, prezes spółki, która zwyciężyła w ubiegłorocznej edycji konkursu „Nie ma wolności bez przedsiębiorczości”
 • ikea
  Muzeum marki? Zakaz nadawania dzieciom imion Ikea? – największa sieć meblowa na świecie to nie tylko sklepy, ale też prawdziwy fenomen.
 • praca
  Bezrobocie z miesiąca na miesiąc spada. W czerwcu bez pracy było mniej niż 1 mln Polaków. To sprawia, że pracodawcy toczą walkę nie tylko o pozyskanie nowych pracowników, ale również o to, jak zatrzymać ich na dłużej. I prześcigają się w coraz to nowych sposobach na związanie pracownika z firmą. Premie retencyjne, programy referencyjne, umowy lojalnościowe czy praca zdalna to tylko niektóre sposoby pracodawców na to, by pozyskać i zatrzymać pracownika na dłużej. Warto zadbać o ich prawidłowe wprowadzenie, by uchronić się przed ewentualnymi roszczeniami w przyszłości. 
 • unia europejska
  Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w środę ostateczny tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych, przy sprzeciwie Polski i Węgier. Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Chorwacja wstrzymały się od głosu.
 • Praca w nocy
  Pracodawcy alarmują, że mają kłopoty z ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. I to prawda, ponieważ w firmach jest dużo wakatów. W końcu ubiegłego roku było ich 118 tys. Można więc było się spodziewać, że przedsiębiorcy wydłużą nam czas pracy, aby zapełnić luki w zatrudnieniu. Tak jednak nie jest.
 • Zestresowana kobieta
  "Gbur będzie odchodził do lamusa, dlatego że na szczęście mamy rynek pracownika – managerowi, któremu wszyscy odchodzą z zespołu, coraz częściej będzie udzielana informacja, żeby zmienił swoje zachowanie. Bo jak nie, to "będzie się rozwijał poza strukturami organizacji", jak to się ładnie mówi w korporacyjnym języku" - o znaczeniu kompetencji miękkich w rozmowie z Dziennik.pl mówi Magdalena Łużniak-Piecha, psycholog biznesu z Uniwersytetu SWPS.
 • Polska autostrada
  Stosowanie niemieckiej ustawy o płacy minimalnej w stosunku do firm przewozowych spoza RFN byłoby naruszeniem traktatowej swobody świadczenia usług – orzekł jeden z niemieckich sądów rejonowych, co potwierdził właśnie Sąd Krajowy w Ansbach.
 • Polska autostrada
  Stosowanie niemieckiej ustawy o płacy minimalnej w stosunku do firm przewozowych spoza RFN byłoby naruszeniem traktatowej swobody świadczenia usług – orzekł jeden z niemieckich sądów rejonowych, co potwierdził właśnie Sąd Krajowy w Ansbach.