• Wcześniak w inkubatorze
  Kilka dni temu świat obiegła informacja, że w Chinach urodziły się dzieci, których geny zostały zmodyfikowane techniką CRISPR. Zdaniem profesor Ewy Bartnik, badaczki w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki, te badania są przedwczesne i nieodpowiedzialne. Etyk profesor Jacek Hołówka zaznacza, że muszą być one prowadzone pod kontrolą.
 • Kobieta zasłania pierś
  RECQL to nowy gen zidentyfikowany przez polskich i kanadyjskich naukowców, którego mutacja powoduje wysokie ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet. Odkrycia dokonali profesorowie Jan Lubiński i Cezary Cybulski ze Szczecina, a także grupa genetyków z Toronto i Montrealu.
 • In vitro
  Zapobiec ciężkim genetycznym chorobom u dzieci - to cel ustawy przyjętej dziś w niższej izbie brytyjskiego parlamentu.
 • Genetycy mają nowy pomysł na walkę z zespołem Downa. W laboratorium zablokowali oni działanie szkodliwych fragmentów DNA. Wyniki badań opisują w naukowym tygodniku "Nature".
 • NGS - nowa metoda badania zarodka
  Zespół naukowy z gdańskiej kliniki leczenia niepłodności opracował nową metodę badania materiału genetycznego zarodków - PGD NGS. Wykorzystuje ona innowacyjną technikę sekwencjonowania DNA następnej generacji, do tej pory stosowaną do analizy próbek dorosłych pacjentów. PGD NGS to rozwiązanie dla par, które ze względu na obciążenie genetyczne lub dojrzały wiek, obawiają się wystąpienia choroby u przyszłego potomstwa.
 • Nie można opaentować ludzkiego DNA
  Naturalnie występujące ludzkie geny nie mogą podlegać patentom - zawyrokował Sąd Najwyższy USA. Wyrok nie dotyczy jednak genów tworzonych sztucznie.
 • Dieta zgodna z DNA
  Świetna wiadomość dla osób na wiecznej diecie. Naukowcom udało się wreszcie rozpracować gen otyłości i opracować skuteczną dietę odchudzającą.
 • Test pozwalający zbadać fragmenty własnego DNA czeka na rejestrację
  Będzie można ze śliny "wyczytać" ryzyko chorób serca, raka piersi i jelita grubego czy alzheimera. Umożliwi to pierwszy tego typu test genetyczny, który czeka na rejestrację.
 • Uczeni sprawdzili, kto jest najbardziej podatny na groźną odmianę grypy
  Wielkie brawa dla brytyjskich uczonych. Wskazują oni osoby, które są szczególnie podatne na zakażenie groźną odmianą grypy. Dzięki temu łatwiej będzie zapobiegać epidemii sezonowych infekcji.
 • Leki stosowane przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów mogą być dobrym środkiem w walce z astmą
  Środki farmaceutyczne podawane chorym na reumatyzm mogą pomagać w walce z astmą - wynika z badań, prowadzonych w australijskim Queensland. Zachorowania na astmę mają bliski związek z podatnością na reumatoidalne zapalenie stawów.