• Zarodki
  Ten dzień musiał nadejść. Chiński naukowiec ogłosił, że dokonał pierwszej skutecznej modyfikacji kodu genetycznego zarodka, z którego potem urodziły się bliźniaczki.
 • Wcześniak w inkubatorze
  Kilka dni temu świat obiegła informacja, że w Chinach urodziły się dzieci, których geny zostały zmodyfikowane techniką CRISPR. Zdaniem profesor Ewy Bartnik, badaczki w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki, te badania są przedwczesne i nieodpowiedzialne. Etyk profesor Jacek Hołówka zaznacza, że muszą być one prowadzone pod kontrolą.
 • Karp z cytryną
  Wyhodowanie karpi bardziej odpornych na choroby wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze to cel projektów naukowych realizowanych w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu na Śląsku. Wyniki ich pracy mają być znane za ok. pół roku.
 • prof. Jacek Zaremba Fot. Maksymilian Rigamonti
  "Teraz genetyka to polityka. Jednak w tej sprawie jestem gotów użyć najmocniejszych słów. (...) Mogę mówić o kanaliach, ale chyba wolę słowo rosyjskie swołocz. Niektórzy z polityków prawej strony właśnie tak się zachowują" - mówi prof. Jacek Zaremba, specjalista w zakresie genetyki, w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Jeden z zębów znalezionych w Denisowej Jaskini
  Zespół naukowców z Kanady, Niemiec, USA i Rosji przebadał skamieniały ząb z Denisowej Jaskini. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma Science Advances . Okazało się, że to kolejny odnaleziony fragment naszego dalekiego krewnego - denisowianina.
 • Prezes IPN, Jarosław Szarek
  Prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował mnie, że jego decyzja dotycząca dymisji jest nieodwołalna - powiedział PAP prezes IPN Jarosław Szarek. "Moje poparcie dla działań prof. Szwagrzyka od początku było całkowite" - podkreślił prezes Instytutu.
 • Otyły mały piesek
  Unikatowe badania genetyczne dotyczące genetycznego uwarunkowania otyłości u psów prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badania te mogą pomóc w poznaniu podłoża dziedzicznych predyspozycji do otyłości u ludzi.
 • Geny
  Klasyk behawioryzmu powiedział: dajcie mi człowieka, a ja go wychowam na kogo tylko chcecie, na złodzieja, naukowca albo zbrodniarza. Wszechmoc szeroko rozumianego środowiska, w którym się wychowujemy, poczynając od rodziny, wyciska najsilniejsze piętno na człowieku, na tym, kim się staje. Ja tolerancji nie wyniosłem z domu, ja ją nabyłem dzięki późniejszej autorefleksji i mozolnej pracy nad sobą - mówi w rozmowie z DGP prof. Jan Strelau, światowej sławy psycholog, autor regulacyjnej teorii temperamentu.
 • Badania w laboratorium
  W ostatnich dniach dużo słyszy się o gwiazdach, które w zmarły na raka. David Bowie, Anna Przybylska, Patrick Swayze, czy Steve Jobs to tylko niektóre znane osoby, które przegrały walkę z chorobą. Każdego roku tylko w Polsce na nowotwory umiera około 100 tys. osób. Jak pokazują statystyki, kluczowym elementem walki z rakiem jest jego wczesna diagnoza. Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić stan zdrowia?
 • Kobieta zasłania pierś
  RECQL to nowy gen zidentyfikowany przez polskich i kanadyjskich naukowców, którego mutacja powoduje wysokie ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet. Odkrycia dokonali profesorowie Jan Lubiński i Cezary Cybulski ze Szczecina, a także grupa genetyków z Toronto i Montrealu.