• Dyrektor szpitala Regina Tokarz
  Od poniedziałku 7 października oddział ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny zakopiańskiego szpitala wznowi działalność – zapewniła w czwartek dyrekcja lecznicy. Udało się znaleźć lekarzy ginekologów.
 • Zabieg laparoskopem
  W Polsce jedynie 10 proc. zabiegów ginekologicznych wykonywanych jest laparoskopowo. Tymczasem w Europie Zachodniej jest odwrotnie: 90 proc. tych operacji przeprowadza się metodą mało inwazyjną – mówili eksperci podczas konferencji w Warszawie. Grupa specjalistów chce zmienić tę sytuację.
 • Dieta kobiety w ciąży
  Każdej przyszłej mamie zależy, by zapewnić swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Już od momentu poczęcia troszczy się o swojego maluszka, zwracając uwagę na styl życia oraz odpowiedni sposób żywienia. Choć ilość informacji oraz rekomendacji w zakresie właściwego postępowania dietetycznego może wydawać się dla kobiety zbawienna, niektóre z nich niekoniecznie są zgodne z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami ekspertów. Poznaj jedne z najpopularniejszych faktów i mitów na temat prawidłowego odżywiania podczas ciąży.
 • Mama przytula niemowlaka
  Opowiedzieli o tym ginekolog dr Wojciech Falęcki oraz nutrigenetyk dr inż. Tomasz Czernecki. Czy nauka zmierza do projektowania dzieci?
 • Kobieta przed badaniem ginekologicznym
  Dwa miejskie szpitale, Praski i Solecki, otwierają gabinety ginekologiczne przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem będzie nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej - poinformował w poniedziałek ratusz.
 • Pacjent
  W 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono 1076 zabiegów przerwania ciąży, w zdecydowanej większości z powodu upośledzenia lub choroby płodu – wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej aborcji wykonano na Mazowszu, żadnego zabiegu nie zanotowano na Podkarpaciu.
 • In vitro
  Szacuje się, że w Polsce co 5 para bezskutecznie stara się o dziecko. Taka sytuacja często rodzi frustrację, gniew, czasem nawet głębokie stany depresyjnie. Na szczęście medycyna coraz lepiej radzi sobie z niepłodnością. Dla wielu jedyną szansą na posiadanie upragnionego dziecka jest poddanie się zabiegowi in vitro, czyli zapłodnieniu poza organizmem kobiety.
 • Zawstydzona kobieta przed badaniem ginekologicznym
  Polki, zwłaszcza z terenów wiejskich, wciąż nie mają dostępu do odpowiedniej opieki ginekologiczno-położniczej. W niektórych województwach nawet 70 proc. gmin nie ma gabinetu ginekologicznego. Dotyczy to zwłaszcza województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Problemem jest też wciąż niska świadomość profilaktyki ginekologicznej u kobiet. 40 proc. Polek nie widzi potrzeby regularnych wizyt u ginekologa.
 • Mężczyzna rozbiera się przed kobietą
  Codziennie dochodzi do 1 mln zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, a w ciągu roku rejestruje się aż 376 mln takich infekcji – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Niepokojące jest, że liczba tych zakażeń nie spada i coraz trudniej je leczyć.
 • Badanie kobiety w ciąży
  Na początku tego tygodnia na świat przyszły pierwsze w Polsce sześcioraczki. Taka ciąża zdarza się raz na pięć miliardów. Do każdego maleństwa przypisany był cały zespół specjalistów.