• Straż Miejska
  Rząd jest gotów rozszerzyć kompetencje straży miejskich , ale najpierw chce poznać oczekiwania lokalnych władz. Następne rozmowy w kwietniu.
 • Andrzej Andrysiak
  W teorii – czyli ustawie – było tak: gmina powołuje własną instytucję, jej podległą, która dba o spokój i bezpieczeństwo mieszkańców, chroni obiekty komunalne, pilnuje porządku, kontroluje, w niewielkim zakresie, ruch drogowy i współdziała przy usuwaniu skutków awarii i klęsk.
 • Straż Miejska w Krakowie
  Pieniądze zarobione na mandatach wystawionych przez strażników miejskich samorządy wydają na usługi prywatnych agencji ochrony. Firmy wyręczają funkcjonariuszy. Coraz trudniej znaleźć uzasadnienie dla istnienia straży miejskich i gminnych.
 • Fotoradar
  Mazurskie gminy Giżycko i Miłki ustawiają na drogach przenośne fotoradary, które jednego dnia wykonują nawet sto zdjęć. Władze tych gmin przekonują, że kupiły urządzenia, kierując się bezpieczeństwem, ale inne samorządy nie chcą iść w ich ślady, by nie straszyć turystów.
 • Straż miejska ujawni mandaty z fotoradarów
  "Straż, zamiast zajmować się dbałością o porządek na ulicach i osiedlach, coraz częściej skupia się na wystawianiu mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów" - mówił prezes NIK. Teraz ta sytuacja ulegnie zmianie...