• Minister Krzysztof Tchórzewski
  Trudne rozmowy w sprawie przyszłości polskiego górnictwa. W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie od południa trwają rozmowy związków zawodowych z przedstawicielami rządu. Obie strony dyskutują zarówno o warunkach płac po przekształceniu spółek węglowych, jak i o przyszłości branży.Jednak zdaniem ministra energii, bez cięcia kosztów w kopalniach się nie obędzie.
 • Kilka tysięcy osób, przede wszystkim górników pod flagami związków zawodowych, zebrało się przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej
  Trudno, żeby strona konfliktu prowadziła mediacje. Tak Jakub Stefaniak, rzecznik prasowy klubu PSL odpowiada Mariuszowi Błaszczakowi z PiS, który uważa, że to minister gospodarki Janusz Piechociński, a nie Longin Komołowski powinien być negocjatorem w sporze pomiędzy rządem i górnikami z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
 • Prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski i przewodnicząca RN Kompanii Węglowej Małgorzata Dec-Kruczkowska
  Czterech wiceprezesów Kompanii Węglowej ustąpiło ze stanowiska. Jest wśród nich odpowiedzialny za restrukturyzację, omawianą w ostatnich dniach przez rząd. Jego następcy już nie będzie.
 • Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda
  NSZZ Solidarność ostrzega posłów, którzy chcą zagłosować za górniczą specustawą. Ich nazwiska zostaną wyeksponowane na portalu związku "Sprawdzam polityka". Głosowanie zaplanowano na wieczór.
 • Sejm
  Do 2050 roku węgiel będzie kluczowym surowcem energetycznym dla Polski - zapewnia wicepremier Janusz Piechociński. W sejmie rząd przedstawia informację o sytuacji w górnictwie.
 • Demonstracja górników
  Na Śląsku ciąg dalszy protestów górników przeciwko likwidacji kopalń. O godzinie 10 rozpocznie się demonstracja przed kopalnią w Zabrzu. O godzinie 15.30 protestujący zablokują - ulicę Krakowską w Mysłowicach, przed komendą policji. To newralgiczna droga wiodąca do kilku miast. O godzinie 17 rozpocznie się protest w Katowicach, przed pomnikiem Józef Piłsudskiego. Górnicy skrzykują się na kolejne protesty.
 • Leszek Balcerowicz
  Zdaniem Leszka Balcerowicza polskie górnictwo "to taka mała Grecja". Były wicepremier i minister finansów w rozmowie z RFM FM nie zostawia suchej nitki na szefie "Solidarności", Piotrze Dudzie. "W Polsce stosowanie gróźb jest karalne, a tutaj szef Solidarności pan Duda miota takie groźby pod adresem posłów" - stwierdził Balcerowicz.
 • Janusz Piechociński
  Janusz Piechociński w Radiu ZET przyznał, że już wiosną wiedział, że Donald Tusk składa związkom zawodowym obietnice bez pokrycia.
 • Górnik
  Zamiast szukać pomysłów na zwiększenie sprzedaży, ograniczano wydobycie. Więc koszty produkcji proporcjonalnie rosły.
 • Rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski, szef Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Henryk Grymel, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i jego zastępca Bogdan Kubiak
  Znamy wasze nazwiska, znamy wasze adresy - mówił Piotr Duda do posłów. Szef Solidarności zapowiedział, że jeśli do przyszłego wtorku rząd i związkowcy nie osiągną porozumienia, w Katowicach zbierze się ogólnopolski sztab międzyzwiązkowy, który podejmie decyzję o dalszych protestach.