• 39-letni górnik zginął w kopalni "Wujek-Śląsk"
  39-letni górnik zginął w sobotę nad ranem w rudzkiej części kopalni Wujek. Podczas demontażu obudowy pracownik został przegnieciony przez skały stropowe - poinformował Wojciech Jaros z Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy kopalnia.
 • Wypadek w Zakładzie Górniczym "Sobieski" to już druga tragedia w ciągu doby w polskich kopalniach
  41-letni górnik przodowy zginął w środę nad ranem w Zakładzie Górniczym "Sobieski" w Jaworznie, został uderzony w głowę kawałkiem skały. To drugi tragiczny wypadek w polskim górnictwie minionej doby, poprzedni wydarzył się we wtorek wieczorem w kopalni "Szczygłowice".
 • Kopalnia srebra Lucky Friday
  W kopalni srebra Lucky Friday, w Mullan, w amerykańskim stanie Idaho, trwa akcja poszukiwania zaginionego górnika po piątkowym zawaleniu się jednego z chodników. Katastrofa nastąpiła na głębokości 1875 metrów.
 • Oto najniebezpieczniejsze kopalnie w Polsce
  Dwie kopalnie Kompanii Węglowej: Rydułtowy-Anna i Knurów-Szczygłowice otwierają listę najbardziej niebezpiecznych w ubiegłym roku kopalń. Inne zakłady tej samej firmy - Marcel i Piekary - okazały się natomiast najbezpieczniejszymi zakładami górniczymi.
 • Żardoporna bielizna w razie wypadku może pomóc ocalić życie górników, a przynajmniej - ograniczyć skalę oparzeń
  Jeszcze w tym roku blisko 5 tys. górników i ratowników górniczych ma dysponować żaroodporną bielizną roboczą, która w razie wybuchu lub pożaru zwiększa szansę na przeżycie i może przyczynić się do zmniejszenia powierzchni oparzeń u rannych.
 • Prezes WUG apeluje o "zero tolerancji" dla łamania przepisów
  Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Litwa ocenia, że w górnictwie potrzebny jest program "zero tolerancji" dla łamania przepisów. Po serii styczniowych wypadków w kopalniach prezes zaapelował o realne działania służące poprawie bezpieczeństwa.
 • Kopalnia w Polkowicach
  Nie żyje trzeci górnik z Zakładów Górniczych Rudna w Polkowicach (Dolnośląskie); to 20-letni ślusarz, mieszkaniec Głogowa. W czwartek w kopalni doszło do silnego wstrząsu.