• Kopalnia węgla
  Komisja Europejska zatwierdziła polskie plany dotyczące udzielenia 7,95 mld zł wsparcia na złagodzenie społecznych i środowiskowych skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla do 2018 roku. W ocenie Komisji plany te są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. "Komisja stwierdziła, że wsparcie to nie zakłóci nadmiernie konkurencji" - poinformowano w komunikacie.
 • Prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski i przewodnicząca RN Kompanii Węglowej Małgorzata Dec-Kruczkowska
  Czterech wiceprezesów Kompanii Węglowej ustąpiło ze stanowiska. Jest wśród nich odpowiedzialny za restrukturyzację, omawianą w ostatnich dniach przez rząd. Jego następcy już nie będzie.
 • Węgiel
  Wielka Brytania jest dowodem na to, że można zrezygnować z własnego wydobycia węgla. Ale – w odróżnieniu od Polski – ma ona własne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, elektrownie jądrowe i rozwija odnawialne źródła energii. A wbrew obiegowej opinii, to nie Margaret Thatcher zniszczyła brytyjskie górnictwo. Jego dewastacja zaczęła się znacznie wcześniej.
 • Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda
  NSZZ Solidarność ostrzega posłów, którzy chcą zagłosować za górniczą specustawą. Ich nazwiska zostaną wyeksponowane na portalu związku "Sprawdzam polityka". Głosowanie zaplanowano na wieczór.
 • Sejm
  Do 2050 roku węgiel będzie kluczowym surowcem energetycznym dla Polski - zapewnia wicepremier Janusz Piechociński. W sejmie rząd przedstawia informację o sytuacji w górnictwie.
 • Demonstracja górników
  Na Śląsku ciąg dalszy protestów górników przeciwko likwidacji kopalń. O godzinie 10 rozpocznie się demonstracja przed kopalnią w Zabrzu. O godzinie 15.30 protestujący zablokują - ulicę Krakowską w Mysłowicach, przed komendą policji. To newralgiczna droga wiodąca do kilku miast. O godzinie 17 rozpocznie się protest w Katowicach, przed pomnikiem Józef Piłsudskiego. Górnicy skrzykują się na kolejne protesty.
 • Leszek Balcerowicz
  Zdaniem Leszka Balcerowicza polskie górnictwo "to taka mała Grecja". Były wicepremier i minister finansów w rozmowie z RFM FM nie zostawia suchej nitki na szefie "Solidarności", Piotrze Dudzie. "W Polsce stosowanie gróźb jest karalne, a tutaj szef Solidarności pan Duda miota takie groźby pod adresem posłów" - stwierdził Balcerowicz.
 • Janusz Piechociński
  Janusz Piechociński w Radiu ZET przyznał, że już wiosną wiedział, że Donald Tusk składa związkom zawodowym obietnice bez pokrycia.
 • Posłowie, podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, wieczorem w Sejmie
  To ustawa o likwidacji, a nie restrukturyzacji. Prawo i Sprawiedliwość chce odłożenia prac nad rządowymi planami wobec górnictwa.
 • Górnik
  Zamiast szukać pomysłów na zwiększenie sprzedaży, ograniczano wydobycie. Więc koszty produkcji proporcjonalnie rosły.