Za kilka dni skończą się zapasy produktu, nowej partii nadal nie ma – sprawdza się czarny scenariusz, o którym już w marcu pisał DGP. Sanepid typuje punkty, w których dzieci będą mogły zostać zabezpieczone przed gruźlicą, kiedy wreszcie ruszy produkcja preparatu.
Gruźlica jest chorobą zakaźną. Może zaatakować praktycznie każdy
narząd, na przykład węzły chłonne czy stawy i kości, lub wiele z nich
jednocześnie (postać rozsiana). Bardzo groźna jest gruźlica opon
rdzeniowo-mózgowych u dzieci, ale statystycznie najczęściej atakuje
płuca. Obchody przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Walki z Gruźlicą mają podnieść świadomość społeczeństwa o tej niebezpiecznej chorobie i zwiększyć wysiłki w celu jej wyeliminowania.
W Regionie Europejskim Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co godzinę wykrywanych jest 30 przypadków gruźlicy – wynika z najnowszego raportu WHO, opublikowanego z okazji przypadającego 24 marca Światowego Dnia Walki z Gruźlicą.
Dzieci są szczepione z rezerw, bo jedyny dostawca preparatu ma kłopoty z jego produkcją. Pojawiło się podejrzenie, że jedna z ostatnich partii mogła być wadliwa, cofnięto więc jej dostawę.
Każdego roku ponad 10 mln osób na świecie, z czego prawie 60 tys. w krajach Unii Europejskiej, w tym około 7 tys. w Polsce dowiaduje się, że ma gruźlicę. Choć dzięki postępowi medycyny gruźlica z choroby dziesiątkującej społeczeństwa stała się chorobą uleczalną, jednak wciąż stanowi zagrożenie dla zdrowia. Między innymi dlatego, że wzrasta odsetek chorych zapadających na jej lekooporną odmianę.
W pierwszym półroczu tego roku w Polsce zanotowano ponad 2,6 tys. przypadków gruźlicy – wynika ze wstępnych danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Gruźlica jest chorobą zakaźną, może zaatakować praktycznie każdy narząd. Zapadalność na nią określana jest jako niska, ale nie zbliża się ona do poziomu typowego dla fazy eliminacji.
W ubiegłym roku dzięki szczepieniom spadła zachorowalność na choroby zakaźne takie, jak odra, różyczka i gruźlica – wynika z raportu "Stan sanitarny kraju w roku 2017" opublikowanego m.in. na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Szczepionki spełniają obecnie najwyższe standardy bezpieczeństwa i ryzyko związane z ich stosowaniem jest znikome - wskazała Naczelna Rada Lekarska w przyjętym stanowisku. Dodała, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepieniom.