• Pocałunek
  Jakie korzyści dają pocałunki? Czy można się przez nie zarazić próchnicą? Warto poznać obie strony medalu.
 • Co to jest recesja?
  Bez zdrowych dziąseł - nie mamy szansy na piękny uśmiech. To właśnie one są podporą i bazą naszych zębów. Choroby dziąseł, to oprócz próchnicy, najpowszechniejsze schorzenie jamy ustnej. Oto 5 prostych sposobów, jak unikać tej nieprzyjemnej i bolesnej dolegliwości, która może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów.
 • Kobieta żuje gumę
  Jak działają oba produkty do higieny jamy ustnej, sprawdzili naukowcy z University of Groningen w Holandii, a wyniki swoich obserwacji opublikowali na łamach "PLoS ONE".
 • Co robić, by mieć świeży oddech?
  Ponad połowa przypadków nieświeżego oddechu, to nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Ale brzydki zapach z ust może być również spowodowany infekcją migdałków, zatok lub chorobą układu pokarmowego. Nie ulega wątpliwości, że halitoza to bardzo wstydliwy problem, z którym trzeba walczyć. Tylko jak? Oto kilka ważnych wskazówek.
 • Gorzka czekolada wzmacnia szkliwo
  Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby i dziąsła, pij czerwone wino i zieloną herbatę, nie odmawiaj sobie gorzkiej czekolady, żółtego sera i lizaków z lukrecją. Naukowcy przekonują, że składniki tych produktów hamują rozwój niekorzystnych w jamie ustnej bakterii, zapobiegają próchnicy i zabijają nieświeży oddech. Nie wierzysz? Oto dowody!
 • Sok pomarańczowy
  W upalne dni częściej sięgamy po zimne i gazowane napoje. Działają na nasz organizm orzeźwiająco, ale zawarte w nich kwasy i spore ilości cukru sieją spustoszenie w jamie ustnej. Zbyt schłodzone mogą powodować pęknięcia szkliwa i doprowadzić do nadwrażliwości zębów. To ryzyko można zminimalizować pijąc napoje przez słomkę – przekonują naukowcy z Academy of General Dentistry.
 • Nadwrażliwe dziąsła? Winne mogą być hormony kobiece
  Gwiazda Hollywood, Elizabeth Taylor powiedziała kiedyś: „Ciężki jest los współczesnej kobiety. Musi ubierać się jak chłopak, wyglądać jak dziewczyna, myśleć jak mężczyzna i pracować jak koń”. Nie wspomniała jednak o ciężkim losie kobiecych… dziąseł.
 • Aparat ortodontyczny na zębach
  Dbanie o zęby z założonym aparatem wymaga od nas więcej pracy i zaangażowania, a samo szczotkowanie trwa nieco dłużej. Jednak dzięki licznym akcesoriom nie musimy się siłować ze zwykłą szczoteczką. W co warto zainwestować podczas noszenia aparatu?
 • Dziecko powinno polubić mycię zębów
  56 proc. polskich 3-latków ma zęby zaatakowane próchnicą, a 61 proc. nigdy nie było u stomatologa. W przypadku 6-latków, to już 86 proc. dzieci zmagających się z próchnicą – wynika z danych ogólnopolskiego programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”.
 • Mycie zębóch chroni przed udarem
  Szacuje się, że co roku nawet 70 tysięcy Polaków doznaje udaru. Warto więc postawić na profilaktykę. Jak przekonują amerykańscy naukowcy, już proste codzienne czynności mogą zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.