• Dziecko u dentysty
  90 procent dzieci i nastolatków w Polsce ma zęby uszkodzone próchnicą - wynika z danych ministerstwa zdrowia.
 • Pocałunek
  Jakie korzyści dają pocałunki? Czy można się przez nie zarazić próchnicą? Warto poznać obie strony medalu.
 • Co to jest recesja?
  Bez zdrowych dziąseł - nie mamy szansy na piękny uśmiech. To właśnie one są podporą i bazą naszych zębów. Choroby dziąseł, to oprócz próchnicy, najpowszechniejsze schorzenie jamy ustnej. Oto 5 prostych sposobów, jak unikać tej nieprzyjemnej i bolesnej dolegliwości, która może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów.
 • Kobieta żuje gumę
  Jak działają oba produkty do higieny jamy ustnej, sprawdzili naukowcy z University of Groningen w Holandii, a wyniki swoich obserwacji opublikowali na łamach "PLoS ONE".
 • Co robić, by mieć świeży oddech?
  Ponad połowa przypadków nieświeżego oddechu, to nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Ale brzydki zapach z ust może być również spowodowany infekcją migdałków, zatok lub chorobą układu pokarmowego. Nie ulega wątpliwości, że halitoza to bardzo wstydliwy problem, z którym trzeba walczyć. Tylko jak? Oto kilka ważnych wskazówek.
 • Gorzka czekolada wzmacnia szkliwo
  Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby i dziąsła, pij czerwone wino i zieloną herbatę, nie odmawiaj sobie gorzkiej czekolady, żółtego sera i lizaków z lukrecją. Naukowcy przekonują, że składniki tych produktów hamują rozwój niekorzystnych w jamie ustnej bakterii, zapobiegają próchnicy i zabijają nieświeży oddech. Nie wierzysz? Oto dowody!
 • Sok pomarańczowy
  W upalne dni częściej sięgamy po zimne i gazowane napoje. Działają na nasz organizm orzeźwiająco, ale zawarte w nich kwasy i spore ilości cukru sieją spustoszenie w jamie ustnej. Zbyt schłodzone mogą powodować pęknięcia szkliwa i doprowadzić do nadwrażliwości zębów. To ryzyko można zminimalizować pijąc napoje przez słomkę – przekonują naukowcy z Academy of General Dentistry.
 • Nadwrażliwe dziąsła? Winne mogą być hormony kobiece
  Gwiazda Hollywood, Elizabeth Taylor powiedziała kiedyś: „Ciężki jest los współczesnej kobiety. Musi ubierać się jak chłopak, wyglądać jak dziewczyna, myśleć jak mężczyzna i pracować jak koń”. Nie wspomniała jednak o ciężkim losie kobiecych… dziąseł.
 • Aparat ortodontyczny na zębach
  Dbanie o zęby z założonym aparatem wymaga od nas więcej pracy i zaangażowania, a samo szczotkowanie trwa nieco dłużej. Jednak dzięki licznym akcesoriom nie musimy się siłować ze zwykłą szczoteczką. W co warto zainwestować podczas noszenia aparatu?
 • Dziecko powinno polubić mycię zębów
  56 proc. polskich 3-latków ma zęby zaatakowane próchnicą, a 61 proc. nigdy nie było u stomatologa. W przypadku 6-latków, to już 86 proc. dzieci zmagających się z próchnicą – wynika z danych ogólnopolskiego programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”.