• 800 tys. Polaków przyznaje, że nie ma własnej szczoteczki do zębów
  Podstawowa zasada dotycząca higieny jamy ustnej mówi o tym, że każda osoba powinna szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przez 2-3 minuty. Tyle czasu przeznaczone na czyszczenie zębów jest zalecane, dla zachowania zdrowego uśmiechu. A jak zęby myją Polacy?
 • Kiedy szczególnie dbać o jamę ustną?
  W okresie dojrzewania myj zęby szczoteczką z miękkim włosiem, a w czasie miesiączki płucz jamę ustną specjalnym płynem niepodrażniającym dziąsła, w ciąży stosuj terapię fluorkową, a o pigułkach antykoncepcyjnych poinformuj dentystę. Pamiętaj też o zmianie diety w okresie menopauzy. Okazuje się, bowiem, że szalejące w organizmie hormony potrafią wywołać poważne schorzenia jamy ustnej - z zapaleniem dziąseł i przyzębia na czele.
 • Masz nieświeży oddech?
  Powoduje dyskomfort, psuje relacje z bliskimi, jest powodem kompleksów. Trzeba to zmienić! Na nieświeży oddech jest kilka sprawdzonych sposobów. Warto je wypróbować!
 • Coraz lepiej dbamy o zęby?
  Zęby, plomby i korony - tak wygląda dzień przeciętnego stomatologa. 5 marca w Polsce obchodzimy święto dentystów. Mimo że wielu z nas boi się wizyty w gabinecie dentystycznym, to lekarze przestrzegają, żeby regularnie dbać o zdrowie i higienę jamy ustnej.
 • Za rzadko korzystamy z nici dentystycznych
  Zaledwie 10 proc. Polaków korzysta z nici dentystycznych. Jeszcze mniej, bo 5 proc. stosuje płyn do płukania ust - alarmują stomatolodzy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że samo mycie zębów nie zawsze wystarcza, by zachować zdrowe zęby.
 • Porządnie myj zęby, by zachować dobrą pamięć
  Raczej nie musimy przekonywać cię do starannej higieny jamy ustnej, prawda? W takim razie zaprezentujemy najnowsze ustalenia naukowców, którzy badali przez 18 lat 5500 osób. Zobacz, jak możesz zadbać o swój mózg.
 • Streptococcus tigurinus kolonizuje jamę ustną i może wywołać zapalenie opon mózgowych
  Naukowcy zidentyfikowali w jamie ustnej nowy typ bakterii, który może zaatakować mózg i wywołać śmiertelną chorobę. Przed infekcją można się chronić w dość prosty sposób.
 • Odpowiednia higiena jamy ustnej uchroni cię przed zapaleniem płuc
  Zdarza ci się zapomnieć o myciu zębów? Niedobrze! Zwłaszcza teraz, w sezonie wielu infekcji, jesteś narażony na niebezpieczne zakażenie - alarmują naukowcy.
 • Choroby przyzębia sprzyjają rozwojowi choroby niedokrwiennej serca
  Niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby przyzębia mogą sprzyjać zawałom serca - sugerują niepublikowane jeszcze wyniki badań przeprowadzone przez specjalistów Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Kielcach.
 • Do codziennego mycia zębów w biurze przyznaje się zaledwie 21 procent ankietowanych
  Większość ludzi myje zęby tylko rano i wieczorem, a nie po każdym posiłku. Do szczotkowania zębów w biurze przyznaje się zaledwie 21 proc. ankietowanych. Efekt? Nieświeży oddech i próchnica. Zerwane negocjacje i nawet zwolnienie z pracy.