• Tomasz Mackiewicz i Anna Solska-Mackiewicz
  Eli powiedziała mi, że spał i to chciałam od niej usłyszeć, że, nie myślał, nie czekał na pomoc, że się nie bał. Po prostu odpłynął, tracił świadomość i siły - mówi w rozmowie z dziennik.pl wdowa po himalaiście Tomaszu Mackiewiczu, który rok temu zaginął na Nanga Parbat. Na rynku ukazała się właśnie książka "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" Dominika Szczepańskiego.
 • Latok I w Karakorum
  Północny filar Latoka I to bardzo poważne wspinanie; dotarcie do Gukowa od podstawy ściany zajęłoby pewnie kilka dni - ocenił w rozmowie z PAP alpinista Jacek Fluder. Rosjanin nie wytrzyma tak długo, ratunkiem dla niego jest akcja śmigłowca - dodał.
 • Denis Urubko
  Uwielbiam kawę, świeże bułki, czasem jajecznicę z kiełbaskami. Może to wynika z tego, że smakuję życie. Gdy mieszkałem w Kazachstanie, bywało, że nie mając pieniędzy, mieszkałem na ulicy, a jedzenie znajdowałem na śmietniku - mówi w rozmowie z dziennik.pl himalaista Denis Urubko.
 • Krzysztof Berbeka
  Ojciec miał sporo kryzysowych sytuacji, z których zawsze wychodził obronną ręką. Czuliśmy, że nie zostaniemy sami. Znaliśmy przecież rodziny, dzieci, których ojcowie zostali w górach. Widziałem, ile cierpienia się z tym wiąże, ilu ludzi góry zabrały i jak ciężko jest być dzieckiem himalaisty - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Krzysztof Berbeka, syn Macieja Berbeki, himalaisty, który w 2013 roku zginął w czasie zejścia z Broad Peak.
 • Bernadette McDonald
  Pamiętam rozmowę z synem jednego z zaginionych himalaistów. Stwierdził, że po śmierci ojca, tak naprawdę niewiele się zmieniło, bo przed tragedią ojca również często nie było w domu a relacje między nimi nie były przez to intensywne - mówi w rozmowie z dziennik.pl Bernadette McDonald. Ta kanadyjska pisarka od lat obserwuje polskich himalaistów. Na polskim rynku właśnie ukazała się jej najnowsza książka o Wojciechu Kurtyce. 
 • Janusz Onyszkiewicz Fot. Magdalena Starowieyska
  "Bez elementu niebezpieczeństwa alpinizm nie byłby tym, czym jest. To wystawienie się na niebezpieczeństwo i okiełznanie go jest jak narkotyk" - mówi w rozmowie z DGP Janusz Onyszkiewicz, polityk, himalaista, matematyk i dwukrotny minister obrony narodowej.
 • Monika Rogozińska i K2 w tle. lipiec 2004
  "Musimy poszukiwać i pilnować prawdy o przeszłości! Jej nieznajomość ma ogromny wpływ na obecne zachowania. Polacy, nie znając historii, nie doceniają siebie. Pełni kompleksów wpatrują się bezkrytycznie w Zachód, który bezkarnie wykorzystuje polską dzielność, bezinteresowność, pracowitość, kreatywność, cierpliwość. Polacy uwierzyli, że wszystko, co z tamtego kierunku idzie, jest dobre i uczciwe, bo prowadzi do dobrobytu obywateli. Pozwoliliśmy na skolonizowanie Polski, wyprzedaż za bezcen majątku i drenaż" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Monika Rogozińska.
 • Polski obóz pod Nanga Parbat (Fot. Adam Bielecki)
  Wypadek polskiego himalaisty na Nanga Parbat. Podczas akcji górskiej na zboczach tego ośmiotysięcznika Adam Bielecki odpadł od ściany. Lot zakończył się drobnymi obrażeniami. Polak musiał przerwać podchodzenie do obozu drugiego i zawrócić do bazy.
 • Himalaje
  Trwa akcja poszukiwawcza polskiego narciarza w Karakorum. Aleksander Ostrowski zaginął podczas wycofywania się po nieudanej próbuje ataku szczytowego na ośmiotysięcznik Gaszerbrum II.
 • Nanga Parbat
  Dojście na 7800 metrów i wypadek. Tak kończy się próba zimowego wejścia na Nanga Parbat, podjęta przez Tomasza Mackiewicza. Polski himalaista, wspinający się z Francuzką Elizabeth Revol, osiągnął wysokość 7800 metrów nad poziomem morza.