Bitwa pod Grunwaldem zmieniła kształt Europy, a Polska i narody ościenne stały się jednym z twórców ładu europejskiego - mówił szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniającej Bitwę pod Grunwaldem.
Uroczystości z udziałem wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego odbyły się wbrew stanowisku krewnych rotmistrza Witolda Pileckiego, którzy zwracali uwagę, że "odtwarzanie ślubu, wesela czy wieczoru kawalerskiego zdaje się nam pomysłem niestosownym". Co więcej, inscenizację ślubu zorganizowano w rocznicę bolesnego wydarzenia dla rodziny Pileckich.
70 lat temu żołnierze 2. Korpusu Polskiego weszli w ruiny zdobytego klasztoru na Monte Cassino. W ramach uroczystości upamiętniających bohaterskich żołnierzy rekonstruktorzy z Polski i Włoch zorganizowali inscenizację bitwy.
Turcy ciągną pod Wiedeń, Europa jest zagrożona inwazją. Król Jan III Sobieski rusza na odsiecz. Zobacz, jak Kraków upamiętnił wymarsz polskich wojsk sprzed 330 lat.
Duże emocje wywołuje rekonstrukcja eksterminacji Polaków na Wołyniu. Słowa krytyki płynęły z różnych środowisk. Na
forach internetowych stawiano pytania czy zasadnym byłoby analogiczne
odtwarzanie na przykład - mordowania Żydów w obozach koncentracyjnych. Przeciw
rekonstrukcji protestował między innymi Związek Ukraińców w Polsce.
Bitwa pod Chuncheon 25 czerwca 1950 roku rozpoczęła wojnę na Półwyspie Koreańskim. Pamięć o tym wydarzeniu jest bardzo silna w obu Koreach. W Seulu odbyła się inscenizacja bitwy, zorganizowana - co trzeba przyznać - z wielkim rozmachem.
Wielu z tych, którzy przeżyli koszmar stanu wojennego, chciałoby o nim zapomnieć. Jednak pamięć trzeba zachować. Pomagają w tym młodzi rekonstruktorzy, wcielają się w role milicjantów oraz ZOMO-wców i co roku odgrywają epizody z mrocznego początku lat osiemdziesiątych.
Choć pomysłów na uatrakcyjnienie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem jest wiele, z powodów finansowych nie zostaną zrealizowane. Organizatorzy imprezy skarżą się, że brakuje pieniędzy.
Mariusz Treliński rozpoczął przygotowania do inscenizacji opery Richarda Wagnera "Latający Holender" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 16 marca.