• pacjent
  Nasz mózg to centrum dowodzenia całym ciałem. Zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych, które tworzą wielką sieć połączeń. Komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym kontaktują się między sobą, a wraz z nerwami znajdującymi się w oczach, tworzą ośrodkowy układ nerwowy. Podobnie jak w przypadku przepływu informacji w sieci społecznościowej, ośrodkowy układ nerwowy stale rozmawia z samym sobą a także resztą ciała – to właśnie dzięki temu myślimy, oddychamy, czujemy, widzimy, poruszamy się. Czasami jednak wystarczy kilka zakłóceń, aby ta sieć przestała działać w prawidłowy sposób.
 • niepełnosprawni
  Dzięki zwiększeniu w ostatnich latach dostępności do nowych terapii dla osób ze stwardnieniem rozsianym, ich absencja w pracy spada – przekonują eksperci kampanii „Choroba? Pracuję z nią!”.
 • niepełnosprawny
  Z jakimi problemami mogą się zmagać niepełnosprawni? Na czym polega rola pracowników seksualnych?
 • Wózek inwalidzki
  W Polsce leczonych jest 20 proc. pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM), a terapię powinno otrzymywać ok. 70 proc. – mówili eksperci we wtorek w stolicy na seminarium o innowacjach w leczeniu SM. Pod tym względem wciąż nie możemy dogonić UE – podkreślali.
 • Inwalida
  Na świecie jest ich około miliarda, w Polsce - prawie pięć milionów. 3 grudnia jest obchodzony Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez ONZ. Z okazji święta w wielu krajach odbywają się spotkania, koncerty, wykłady i dyskusje.
 • Szklanka wody
  Nie może ruszać ani rękami, ani nogami, bo jest sparaliżowany. Mimo to, amerykański pacjent, gdy chce się napić, sam podaje sobie napój. Umożliwiają to przełomowe technologie.
 • Pendolino
  Janina Ochojska nie dojechała dziś z Krakowa do Warszawy. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, poruszająca się o kulach, nie mogła skorzystać z platformy dla osób niepełnosprawnych w pociągu pendolino PKP Intercity. Jak powiedziała IAR Janina Ochojska - obsługa pociągu poinformowała ją, że podnośnik jest przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
 • Wózek inwalidzki
  Na świecie jest ich około miliarda, w Polsce - prawie pięć milionów. 3 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez ONZ. Z okazji święta w wielu krajach są organizowane spotkania, koncerty, wykłady i dyskusje.
 • Blankiet prawa jazdy
  Prawo jazdy jest potrzebne kierowcy jak powietrze. Nie masz prawka nie jedziesz, nie pracujesz, nie zarabiasz. Ale nie musisz nawet wsiadać do samochodu, aby pożegnać się z dokumentem. Dziennik.pl poprosił ekspertów o wskazanie nietypowych sytuacji, w których można stracić uprawnienia.
 • Policja
  Na przejściu dla pieszych mężczyzna jadąc elektrycznym wózkiem inwalidzkim, potrącił rowerzystę. Inwalida miał 1,5 promila alkoholu.