Naukowcy z Imperial College w Londynie przebadali 50. mężczyzn, których partnerki poroniły przynajmniej 3 razy z nasieniem 60. mężczyzn, których partnerki donosiły ciążę. Na podstawie tego porównania ustalili, że jakość nasienia ma ogromny wpływ na ciążę.
Jazda na rowerze to ostatnio bardzo modne hobby. Z jednej strony lekarze zachęcają do uprawiana sportu, z drugiej mówi się, że cykliści podatni są na problemy z płodnością. Ile w tym prawdy?
Wiele osób marzących o dziecku szuka dawców nasienia w internecie. Są wśród nich kobiety samotne i pary homoseksualne, którym ustawa o in vitro z 2015 roku zakazuje korzystania z banków nasienia. Z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się korzystanie z usług dawców, którzy nie są zarejestrowani w banach spermy?
Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że jedną z ważniejszych przyczyn zaburzeń płodności mężczyzn może być stres… ich plemników. Mowa oczywiście nie o emocjonalnym napięciu, ale o szkodliwym działaniu reaktywnych form tlenu. Tak zwany stres oksydacyjny może negatywnie wpływać nie tylko na liczbę i ruchliwość plemników, ale także obniżać jakość ich materiału genetycznego. Źródłem problemów są na ogół infekcje i niezdrowy tryb życia.
Męskie komórki rozrodcze, czyli plemniki, zanim dotrą do jajeczka, muszą przebyć drogę równie ciężką, co uczestnicy rajdu Paryż-Dakar. Co lubią? Co im szkodzi? Jak zaczyna się życie?
Obecnie problem z męską płodnością nie ustępuje, wręcz przybiera na sile – zauważa dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”, ekspert kampanii „Płodny Polak”. W rozmowie z nami wskazuje główne przyczyny spadku jakości plemników i tłumaczy, dlaczego ważne jest profilaktyczne badanie nasienia.
Ponad połowa mężczyzn, 54 proc., przebadanych w tym roku w ramach kampanii „Płodny Polak” miała nieprawidłowe wyniki nasienia, co może skutkować problemami z poczęciem dziecka.
Eksperci nie ustają w analizowaniu zależności między stylem życia mężczyzny a jakością jego plemników. Wnioski, jakie zaprezentowali podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) w Helsinkach są zaskakujące. Poznaj komentarz jednego z uczestników wydarzenia, dr Michała Witkowskiego, ginekologa-położnika z Kliniki INVICTA we Wrocławiu.
Badanie nasienia to wciąż temat tabu wśród panów. Mężczyźni zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy pojawia się problem – przyznaje dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.