• Cztery punkty spisane ręcznie na jednej kartce papieru - to streszczenie przesłania, jakie na jednej z kongregacji poprzedzających konklawe wygłosił do kardynałów Jorge Mario Bergoglio. To, co wówczas powiedział, mogło wpłynąć na wynik głosowania purpuratów. Sporządzony przez niego rękopis właśnie opublikowano.
  • Co o przebiegu konklawe może mówić ta pomyłka? Włoscy biskupi byli na tyle pewni, że nowym papieżem będzie jeden z nich, że rozesłali do mediów komunikat, w którym dziękowali Bogu za wybór na Tron Piotrowy... kard. Angelo Scoli.
  • Przy okazji wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża przypominane są kwestie dotyczące przeszłości, a konkretnie czasów, w których w Argentynie rządziła brutalna wojskowa junta. I pytania o rolę bądź jej brak nowego papieża w sprawie porwania i przetrzymywania przez wojskowych dwóch księży.
  • Bronisław Komorowski przesłał na ręce papieża Franciszka depeszę gratulacyjną. W imieniu swoim i wszystkich Polaków, prezydent gratuluje kardynałowi Bergoglio i zaprasza go do złożenia wizyty w naszym kraju.
  • Mówi się, że Jorge Mario Bergoglio w czasie konklawe w 2005 roku zdobył drugą ilość głosów po Josephie Ratzingerze. Teraz jednak bukmacherzy nie stawiali na Argentyńczyka - w serwisie Paddy Power jego szanse wyceniano jak 33:1.
  • Aplauz, wybuch entuzjazmu i owacje na stojąco. Tak katoliccy wierni z Buenos Aires zareagowali na wieść, że były prymas Argentyny Jorge Mario Bergoglio został wybrany na nowego papieża. "To papież, z którym się dogadamy" - cieszą się hiszpańskie media.
  • "Wydaje się, że kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata" - powiedział do tłumów zebranych na Placu św. Piotra nowy papież. Jorge Mario Bergoglio, który od dziś jako Franciszek stoi na czele Kościoła katolickiego, prosił o modlitwę za Benedykta XVI i za siebie.