• Serce
  Wysokie temperatury są potencjalnym czynnikiem wywołującym zawał serca, podobnie jak zmiana warunków klimatycznych i wzmożona aktywność fizyczna, które niebezpiecznie obciążają układ krążenia. Co robić, by uniknąć wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych?
 • Trening dobry dla serca
  Serce lubi wysiłek dynamiczny, np. nordic walking, bieganie i pływanie, a niewskazane są ćwiczenia statyczne i izometryczne wzmacniające mięśnie, np. podnoszenie ciężarów – przekonuje kardiolog dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej. Aktywność fizyczną najlepiej rozłożyć na cały dzień.
 • Kobieta trzyma się za serce
  23 proc. populacji Polski powyżej 65. roku życia cierpi na migotanie przedsionków – najczęściej występującą arytmię serca, której groźnym powikłaniem może być udar niedokrwienny mózgu – wynika z zakończonego właśnie badania Nomed-AF.
 • Mężczyźni kibicują
  W dniu ważnych rozgrywek sportowych ryzyko zawału serca u mężczyzn może wzrosnąć nawet o 11 proc. w stosunku do ryzyka wyjściowego – ostrzegają eksperci kampanii „Zawał serca - czas to życie”. Dlatego warto poznać objawy zawału i szybko na nie reagować, zaznaczają.
 • Badanie EKG serca
  Spada liczba przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych. W 2016 r., według najnowszych danych GUS, zmarło z tego powodu 168 tys. Polaków - poinformowano w piątek, 5 kwietnia, na konferencji prasowej w Warszawie. zorganizowanej pod hasłem „Czas na wydolność serca”.
 • Serce
  W Polsce aż 80 proc. chorych z wadą zastawki aortalnej nie jest kierowanych do jakiegokolwiek zabiegu, choć jest to skuteczniejsza metoda, niż leczenie farmakologiczne – alarmuje dr hab. Marek Grygier z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
 • Zawał serca
  Technologia bioresorbowalnych stentów wieńcowych wciąż się rozwija. Obecnie testuje się ich nowe generacje o zmodyfikowanym czasie biodegracji oraz usprawnionej konstrukcji, która nie zwiększa ryzyka powstawania zakrzepów w naczyniu – powiedział kardiolog dr Paweł Gąsior.
 • Lekarz w szpitalu
  Okazuje się, że sztuczne serce może być ratunkiem dla pacjentów oczekujących na przeszczep.
 • Stetoskop i kardiogram
  39-letniego lekarza - kardiologa znaleziono martwego w niedzielę nad ranem w jego gabinecie w Pleszewskim Centrum Medycznym. Policja wykonuje czynności na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratury – poinformowała w niedzielę PAP rzecznik prasowy pleszewskiej policji Monika Kołaska.
 • zawał serca
  Zapadalność na zawały serca w Polsce jest wciąż o 30-50 proc. większa niż w krajach Europy Zachodniej i Unii Europejskiej – powiedział na konferencji w Warszawie konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, prof. Jarosław Kaźmierczak.