• wybory samorządowe
  Najistotniejsza różnica między wyborami do Sejmu a wyborami do Senatu przejawia się w fakcie, że pierwsze mają charakter proporcjonalny, a drugie odbywają się w  systemie większościowym. W przypadku wyborów do Sejmu zastosowanie ma ponadto zasada równości materialnej, która nie obowiązuje w odniesieniu do wyborów do Senatu.
 • Wybory
  Wybory do Senatu są przeprowadzane w jednomandatowych okręgach wyborczych. Obowiązuje w nich tzw. system większościowy - za wybranego na senatora w danym okręgu uważa się tego kandydata, który zebrał najwięcej głosów.
 • wybory samorządowe
  W wyborach do Sejmu obywatele głosują na listy okręgowe, stawiając znak "x" przy nazwisku jednego kandydata z tej listy. W proporcjonalnym podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które zdobędą co najmniej pięcioprocentowe poparcie w skali kraju.
 • Prezydent Bronisław Komorowski
  Skończyło się spotkanie prezydenta z konstytucjonalistami. Bronisław Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego obecnego i byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego. Wśród gości był między innymi były szef PKW Ferdynand Rymarz oraz były prezes Trybunału Jerzy Stępień, a także obecny prezes TK Andrzej Rzepliński.