• Krew
  Na całym świecie jest już ponad 36 mln potencjalnych dawców szpiku, a ich liczba rośnie – informuje światowa organizacja zrzeszająca rejestry dawców (WMDA). W polskiej bazie zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln. 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
 • Komórki macierzyste
  Neurolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą leczyć dzieci z porażeniem mózgowym z całej Europy przy użyciu eksperymentalnej wciąż metody polegającej na wykorzystaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Polski ośrodek jest jednym z dwóch na świecie, który wykonuje takie zabiegi, oprócz Uniwersytetu Duke w USA.
 • noworodek poród
  Wiele lat temu krew pępowinowa była traktowana jako odpad. Jednak od czasu, gdy okazało się, że można z niej wyizolować bardzo cenne komórki macierzyste, zaczęto ją przechowywać.
 • Krew
  W przypadku choroby znalezienie dawcy szpiku, którego układ odpornościowy będzie pasował do biorcy jest niezwykle trudne. Stosunkowo nową praktyką jest pobieranie krwi pępowinowej, która jest równie dobrym źródłem komórek macierzystych, jak szpik kostny i krew obwodowa. Na czym polega jej fenomen?
 • Krew
  Krew pępowinową można zabezpieczyć tylko raz w życiu - przy porodzie i zdeponować w banku komórek macierzystych.
 • Kropla krwi pod mikroskopem
  Tzw. terapie komórkami macierzystymi niekiedy nie mają nic wspólnego ani z terapią, ani z komórkami macierzystymi - ostrzega biotechnolog prof. Józef Dulak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdzie nauka udowodniła już pozytywne działanie komórek macierzystych, a gdzie nie?
 • Harvard Medical School
  Co najmniej 31 prac naukowych dotyczących komórek macierzystych, których autorem był profesor Piero Anversa, mogło zawiera sfałszowane lub sfabrykowane dane – informuje Associated Press.
 • Krew
  Uzyskujemy obiecujące efekty w eksperymentalnym wciąż leczeniu autyzmu i mózgowego porażenia dziecięcego przy użyciu pozyskiwanych z krwi pępowinowej komórek macierzystych – powiedziała dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Lublina.
 • Pacjent w szpitalu
  Leczenie pacjentów w śpiączkach daje lepsze efekty u osób, które znalazły się w tym stanie z powodu urazu. Znacznie trudniej jest poprawić stan chorych, którzy są w śpiączce z powodu niedotlenienia mózgu - wynika z badań i obserwacji olsztyńskich naukowców.
 • Okulistyka
  Polscy okuliści wykonali najwięcej na świecie zabiegów naprawiania uszkodzonej rogówki z użyciem metody, która wykorzystuje komórki macierzyste pacjenta – mówili eksperci podczas „Jesiennych Warsztatów Okulistycznych 2018” w Jachrance pod Warszawą.