• Wjazd Hitlera do Gdańska 1939 r.
  Wiele filmów czy gier komputerowych wykorzystuje motywy poszukiwania przez hitlerowców tajnych broni czy rytuałów, które miały dać Trzeciej Rzeszy zwycięstwo. Ten pomysł nie jest wzięty z sufitu. Bo, jak pokazuje Eric Kurlander w książce "Demony Hitlera, ezoteryczne korzenie III Rzeszy", Hitler i jego współpracownicy wykorzystywali różne okultystyczne praktyki.
 • Adolf Hitler
  Czy Hitler był lewakiem? To pytanie odbiło się szerokim echem pod koniec wakacyjnego sezonu ogórkowego. Stało się tak za sprawą Piotra Zychowicza, wicenaczelnego "Do Rzeczy", który napisał w swoim tygodniku prowokacyjny tekst z taką właśnie tezą i okrasił to jeszcze mocną okładką. Zaintrygowany poszedłem tym tropem i przeczytałem wydaną właśnie książkę Zychowicza "Niemcy". Przeczytałem i nie żałuję.
 • Angela Merkel
  Niemiecki dziennikarz Robin Alexander w nowej książce krytykuje kanclerz Angelę Merkel za to, że pozwoliła, by decyzja o chwilowym otwarciu granicy dla uchodźców, pomyślana jako absolutny wyjątek, obowiązywała przez pół roku, całkowicie odmieniając Niemcy.
 • Antoine Vitkine, "Mein Kampf" Biografia książki
  Szef Instytutu Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium Andreas Wirsching odpiera na łamach "Spiegla" zarzuty o antysemityzm w związku z krytycznym wydaniem "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Książka stała się bestsellerem, w ciągu roku sprzedano 85 tys. egzemplarzy.
 • Janusz Leon Wiśniewski
  "W naszych głowach siedzi przekonanie, że Niemcom należało się bombardowanie Drezna, choćby za Warszawę, za obozy. Powinni milczeć i pokutować. To poczucie jest też we mnie, choć staram się z tym walczyć. Z drugiej strony staram się ich zrozumieć, bo ci ludzie naprawdę tam cierpieli. Nam się wydaje, że to było zasłużone, ale młode niemieckie pokolenie chce wiedzieć, jak to było. Nie chcą już czuć tylko winy, chcą prawa do swojej martyrologii " - mówi w rozmowie z dziennik.pl pisarz i naukowiec Janusz Leon Wiśniewski, od lat mieszkający w Niemczech.
 • Adolf Hitler
  Oburzenie środowisk żydowskich i zdumienie ambasady Izraela we Włoszech wywołała inicjatywa prawicowego dziennika "Il Giornale". Jego czytelnicy, którzy kupią z gazetą książkę o Trzeciej Rzeszy, otrzymają bezpłatnie "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.
 • Hełm SS
  Ambasada w Ottawie protestuje przeciwko fałszowaniu historii II wojny światowej. W jednej z publikacji znalazło się sformułowanie "polish SS", sugerujące jakoby była to polska jednostka wojskowa. Ambasador domaga się wycofania książki ze sprzedaży.
 • Książka
  Na początku stycznia do księgarń w Niemczech trafi specjalne wydanie książki "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Zostanie ona opatrzona krytycznym komentarzem historyków. Dotychczas "Mein Kampf" nie można było wydawać, bo właściciel praw autorskich, czyli land Bawaria, nie zezwalał na żadne nowe wydania.
 • Grupa rekonstrukcyjna. Niemieccy żołnierze z czasów II wojny światowej
  Jest śledztwo w sprawie słów Jana Grossa, cytowanych na stronie internetowej niemieckiego "Die Welt". Mieszkający w Stanach Zjednoczonych historyk powiedział w wywiadzie dla dziennika m.in., że "Polacy w trakcie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców".
 • Pomnik poświęcony ofiarom mordu w Jedwabnem
  Książka "Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów" autorstwa dr. Mirosława Tryczyka opisuje bestialskie mordy, których dokonano nie tylko w Jedwabnem, ale też w kilkunastu innych miastach i wsiach Podlasia. W swoich badaniach autor korzystał m.in. z materiałów zgromadzonych w IPN, zeznań świadków zbrodni złożonych w śledztwach, materiałów radzieckich, niemieckich i instytutu Yad Vashem.