• złoty 2
  Ważne dla amerykańskiej waluty, giełdy i zarazem wszystkich światowych rynków finansowych słowa padną w środę po spotkaniu członków Rezerwy Federalnej. Wersja prawdopodobna: zapowiedź większej liczby podwyżek stóp procentowych wzmocni dolara - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Gdyby o sile waluty miały decydować perspektywy gospodarki jej kraju, to rok 2018 byłby rokiem złotego. Ale niestety jest jeszcze coś takiego, jak geopolityka.
 • Frank szwajcarski
  Pierwsza zła wiadomość jest taka, że frank nie staniał znacząco – wciąż kosztuje ponad 4 zł. Druga, jeszcze gorsza wiadomość jest taka, że Szwajcarzy z mocną walutą trzymają się bardzo dobrze. Frank jest mocny, ale bezrobocie jest niskie, eksport rośnie jak na drożdżach, a inwestorzy wciąż zgłaszają popyt na szwajcarskie aktywa. To dla nas niebezpieczne zjawisko, ponieważ istnieje ryzyko, że przy kolejnych turbulencjach finansowych na świecie frank znów się znacząco umocni.
 • Pięciozotłotówka
  Podczas środowej sesji złoty słabł w stosunku do głównych walut, co analitycy tłumaczą m.in. słabym odczytem indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Analitycy sugerują też, że problemy naszej waluty spowodowane są rosnącym poparciem dla Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Ok. Godz. 17 za euro trzeba było zapłacić 4,33 zł, za dolara 3,89 zł, za franka 4,01 zł, a za funta 4,79 zł.
 • Pięciozotłotówka
  Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego głosi, że polska gospodarka przechodzi okres silnego wzrostu. Ostrzega jednak przed politycznymi zmianami, które mogą podkopać rozwój gospodarki.
 • minister Paweł Szałamacha
  Minister finansów wyjaśnia, ze zarówno on, ja i jego koledzy po fachu boją się mówić mocnych słów o Brexicie. Nie chcą bowiem wpłynąć na "chwiejną opinię publiczną", która mogłaby wtedy poprzeć wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
 • Banknoty stuzłotowe
  Niepewność związana z przyszłymi rozwiązaniami dot. pomocy dla "frankowiczów" i plan obniżenia wieku emerytalnego, to główne czynniki odpowiedzialne za osłabienie złotego - mówią PAP ekonomiści. Ryzyko polityczne - ich zdaniem - jest dla inwestorów "na ostatnim miejscu".
 • Polski złoty
  Rynek walutowy stabilizuje się przed piątkową decyzja Moody's dotyczącą ratingu Polski i do tego czasu nie są spodziewane żadne większe ruchy - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w najbliższych tygodniach spread rentowności polskich obligacji także pozostanie wysoki.
 • Polskie pieniądze
  Decyzja o obniżeniu ratingu Polski była ruchem dość agresywnym - ocenia ekonomista Piotr Bielski. W piątek wieczorem agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski o jeden stopień - z A- do BBB+. Nowa ocena ma tak zwaną negatywną perspektywę, co oznacza prawdopodobieństwo jej kolejnej obniżki w ciągu dwóch lat.
 • W powyborczy poranek euro drożeje, ale nie jest to zwyżka ani znacząca, ani gwałtowna. O godzinie 9.00 kurs EUR/PLN wynosił 4,2551 wobec kursu 4,2617 w piątek o godz. 17.00. Po otwarciu rynku japońskiego w poniedziałek, kurs EUR/PLN zbliżył się do poziomu 4,27.