Na podniesieniu kosztów uzyskania przychodów zyskają najbardziej ci podatnicy, którzy nie skorzystali na zwiększeniu kwoty wolnej, a zarabiają poniżej średniej krajowej.
Myślę, że jeszcze w lutym zaprezentujemy pierwsze propozycje programowe PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział w piątek w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Z kolei minister Jadwiga Emilewicz mówiła, że wkrótce poznamy też propozycje podatkowe dla klasy średniej.
Sejm odrzucił w piątek w pierwszym czytaniu projekt Kukiz'15 przewidujący podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. 451 zł, czyli takiej, która teraz przysługuje posłom i senatorom. Wniosek o odrzucenie projektu złożył PiS.
Kwota wolna na poziomie 8 tys. zł dla wszystkich, zaś dla przedsiębiorców o najniższych dochodach – składka ZUS niższa o połowę. To istotne założenia do projektu nowej daniny. Prace nad nią wciąż trwają, ale konkretów jest coraz więcej.
Przygotowany przez PSL projekt podnoszący kwotę wolną od podatku do 8 tys. złotych trafi pod głosowanie zanim dojdzie do jego rozpatrzenia. Posłowie PiS domagają się bowiem jego odrzucenia w pierwszym czytaniu, tłumacząc, że budżetu nie stać teraz na wydatek 17 miliardów złotych.
500+, obniżenie wieku emerytalnego, wyższa kwota wolna – wszystko kosztuje, a będzie kosztować jeszcze więcej. Rząd będzie musiał zacząć trałowanie podatkowe.
Zmiany w kwocie wolnej to wsparcie dla grupy społecznej, która do tej
pory nie skorzystała na nowych socjalnych rozwiązaniach rządu – mówi
Michał Myck, dyrektor Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.
Część doniesień medialnych dotyczących wynagrodzeń posłów i zasad ich opodatkowania jest w wysokim stopniu nieścisła i może wprowadzać odbiorców w błąd - podkreśla w czwartkowym komunikacie Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.
- Sprawiedliwość jest dla mnie ważniejsza od wszystkiego, a ta ustawa
jest bardzo sprawiedliwa - zapewnił Tadeusz Cymański mówiąc o
podniesieniu dla najbiedniejszych kwoty wolnej od podatku.