• Stomatolog pokazuje pacjentce RTG zębów
  Wielu pacjentów unika gabinetu stomatologa, póki nie czuje żadnych niepokojących dolegliwości. Niestety, nie jest to najlepsza strategia – jeśli zjawimy się na wizycie zbyt późno, może okazać się, że nasze zęby będą wymagały nieco bardziej zaawansowanego leczenia, a nie tylko przeglądu czy zabiegów higienizacyjnych. Zaawansowana próchnica, uraz zęba czy zapalenie przyzębia, to potencjalne przyczyny powodujące dyskomfort w jamie ustnej. Często wtedy pacjenci słyszą, że konieczne jest leczenie kanałowe, a czasem i na nie może okazać się za późno. Pozostaje nam wtedy do wyboru leczenie protetyczne lub implantologiczne. Czy współczesne leczenie endodontyczne gwarantuje utrzymanie zęba i dobry rezultat leczenia czy lepiej od razu wybrać implantoprotetykę?
 • Mężczyzna ma zawał serca
  To jak najbardziej prawdopodobny scenariusz. Badanie fińskich naukowców potwierdza, że nieleczone ogniska zapalne w jamie ustnej mają wpływ na układ krążenia i pracę tętnic wieńcowych, które doprowadzają krew do serca. Najgroźniejsze są te niewidoczne.
 • Kobieta w ciąży u dentysty
  Podobno kobiety w ciąży nie powinny poddawać się leczeniu kanałowemu zębów, ekstrakcji, a jeśli zdecydują się na zabieg dentystyczny, to bez znieczulenia. Czy rzeczywiście panie spodziewające się dziecka muszą przestrzegać tych zasad? Czym grozi nieleczenie zębów?
 • Wizyta u dentysty
  Wizyta u dentysty przyprawia o dreszcze nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Nieprzyjemny zapach, dźwięk wiertła i ból to dla wielu osób jedyne skojarzenia z gabinetem dentystycznym. Narosło wiele mitów, ale świat poszedł do przodu, a wraz z nim również stomatologia i poszczególne jej dziedziny. Dziś konieczność leczenia kanałowego nie jest już tak przerażającym problemem.
 • Kobieta u dentysty
  Okres wakacyjny sprzyja uprawianiu sportów, a co za tym idzie – wypadkom i kontuzjom. Jazda na deskorolce, rolkach, a nawet rowerze niesie za sobą duże ryzyko urazu, w tym utraty zęba. Jak w takiej sytuacji może pomóc stomatolog - radzi dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska.
 • Proteza w szklance
  40% Polaków powyżej 65 roku życia nie ma zębów. Co 4. osoba nie była u dentysty od 5 lat. Dlatego potrzebny jest rządowy program stomatologicznej opieki senioralnej - apelują dentyści.
 • Kobieta u dentysty
  Podejście Polaków do kwestii zdrowia i wyglądu zębów zmienia się z roku na rok. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby noszące stały aparat ortodontyczny często spotykały się z niezrozumieniem otoczenia i niewybrednymi żartami – obecnie widok „drutów” na zębach nie wzbudza już negatywnych emocji. Braku akceptacji nie doświadczają także osoby wybielające regularnie zęby, choć dawniej decyzja o rozjaśnieniu szkliwa mogłaby być uznana za kaprys. Wzrost poziomu tolerancji u mieszkańców naszego kraju to niezaprzeczalnie dobry znak, warto jednak zastanowić się, czy oprócz bardziej pozytywnego stosunku do procedur stomatologicznych Polacy faktycznie wykazują większą troskę o swoje zęby niż kilka lat temu.