• Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych. Jest w nim również lista lektur dla uczniów liceów. Dokument trafi teraz do konsultacji. Oto, co mieliby czytać licealiści.
 • Andrzej Melak
  Poseł PiS Andrzej Melak uważa, że "Medaliony" Zofii Nałkowskiej wymagają ingerencji ministerstw kultury i edukacji. Powód? W książce sformułowanie "polskie obozy śmierci".
 • Tablica szkolna i książki
  W 8-letnich szkołach podstawowych na języku polskim będą określone lektury, które uczniowie będą musieli przeczytać. Obok klasyki literatury polskiej i światowej na liście są też pozycje, które wcześniej nie były w szkołach obowiązkowo omawiane.
 • Szkoła
  Co dziesiąty nastolatek przestaje czytać książki w gimnazjum. A odstawienie lektur ma wpływ na ich dalsze życie. Ci, którzy nie czytają, częściej lądują w zawodówkach.
 • Książki
  Szefowa MEN zapowiada, że weźmie pod lupę literaturę, którą mają czytać uczniowie. Eksperci podzielili się na zwolenników zmian i tych, którzy uznali, że to nie problem, a temat mający odwrócić uwagę od elementarza.
 • Czytelnik
  To, po jaką lekturę człowiek sięga, wiele mówi o charakterze danej osoby. Podświadomie właśnie w ten sposób wybieramy sobie alternatywny świat, w którym chcemy się zanurzyć.
 • Co czytać, pijąc krwiste malbeki? Jaką lekturę wybrać, gdy w kieliszku jest słodki Tokaj czy Madera? Po co sięgnąć, gdy mamy ochotę na alzackiego rieslinga? O tym, jak dobrać wino do książki, a raczej książkę do wina, radzi redaktor Naczelny Magazynu "Czas Wina", Michał Bardel. 
 • Giełda tematów maturalnych w pełni
  Gdy nie ma już sił i czasu na naukę, można pobawić się we wróżenie z fusów. Maturzyści w całej Polsce próbują zgadnąć, jakie lektury pojawią się na egzaminie z języka polskiego. Wśród typów powtarza się "Tango" Sławomira Mrożka i "Lalka" Bolesława Prusa.
 • Matura tuż tuż...
  W ciągu siedmiu ostatnich sesji maturalnych aż cztery razy w tematach wypracowań pojawiły się dzieła Adama Mickiewicza. Innym ulubieńcem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jest Władysław Reymont. Oto przegląd tematów maturalnych na egzaminie z polskiego w ostatnich latach.
 • "Elizabeth Taylor. Dama, kochanka, legenda"
  W rok po śmierci Elizabeth Taylor, przez wielu uważanej za ikonę Hollywood, w księgarniach ukazała się biografia aktorki pióra Davida Breta. Na okładce książki istnieje dopisek "Sensacyjna nowa biografia" i faktycznie mamy tu do czynienia z sensacją na poziomie plotkarskiej prasy. Córka geja, opiekunka homoseksualistów, manipulatorka, materialistka z zamiłowaniem do skandali - taki obraz Elizabeth Taylor wyłania się z książki Davida Breta.