Rząd w Skopje poinformował w wydanym we wtorek oświadczeniu, że z tym dniem Macedonia, w ramach porozumienia z Grecją, oficjalnie zmienia nazwę na Macedonię Północną, a od środy nowa nazwa pojawi się na znakach drogowych.
Przed paramentem w Atenach dziesiątki tysięcy Greków zebrały się w niedzielę na wielkiej demonstracji przeciwko porozumieniu ze Skopje, zmieniającym nazwę Macedonii na "Republika Macedonii Północnej". Doszło do starć z policją.
Macedoński parlament uchwalił w piątek poprawkę do konstytucji, która zmienia nazwę państwa na "Republika Macedonii Północnej" zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją. Nowa nazwa zacznie obowiązywać, gdy umowę z Macedonią ratyfikuje parlament w Atenach.
Grecja i Macedonia podpiszą w niedzielę porozumienie o zmianie nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki - podało w piątek greckie ministerstwo informacji. Będzie ono podpisane przez szefów MSZ obu państw nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji.
Ponad 100 tysięcy osób zebrało się w niedzielę w Salonikach na północy Grecji, wzywając do tego, by sąsiednia Macedonia zmieniła swoją nazwę - poinformowała policja. Macedonia to również nazwa greckiego regionu, którego ośrodkiem administracyjnym są Saloniki.
Władze Macedonii rozważą zmianę nazwy kraju, by mógł on przystąpić do NATO - powiedział szef macedońskiego MSZ Nikoła Dimitrow. Celem jest skłonienie Grecji, która nie zgadza się na nazwę "Macedonia", do wycofania sprzeciwu wobec członkostwa Skopje w Sojuszu.
Wbrew czarnym scenariuszom UE zatrzymała napływ migrantów. Wspólnota zrobiła to opieszale, kosztem zgniłego kompromisu z Turcją, kwestionując politykę otwartych drzwi promowaną przez Berlin. Ale zrobiła.
"Rozwiązaniem problemu uchodźców nie jest relokacja, tylko uszczelnienie granic" – mówił w macedońskim obozie przejściowym polski minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
W obozie dla uchodźców w Idomeni w północnej Grecji, przy granicy z Macedonią, zagnieździła się zorganizowana przestępczość - pisze w środę agencja dpa powołując się na greckie media. Greckie gazety piszą o "getcie Idomeni".
Macedońskie wojsko i policja zatrzymały kilkuset migrantów, którzy opuścili obóz Idomeni na północy Grecji, i zdołali przedostać się do Macedonii alternatywną trasą, omijając ogrodzenie wzniesione na granicy - poinformowali świadkowie.