• Rosnący wykres
  Rośliśmy szybko, udało nam się zmniejszyć dystans do bogatszych. Ostatnie cztery lata Polska utrzymała się na fali, która podniosła się trzy dekady temu
 • Rafał Woś
  P rzez długi czas panowało przekonanie, że choć anglosaski kapitalizm bywa zimny i okrutny, to przynajmniej daje wyniki. Nie to, co kapitalizm ciepłych kluch z Europy Zachodniej czy innej Skandynawii.
 • Internetowy troll
  D ebata publiczna w Polsce zamieniła się – zresztą naśladując trendy światowe, wyznaczane głównie przez prezydenta USA Donalda Trumpa – w niekończącą się serię kąśliwych kłótni na Twitterze.
 • Rafał Woś
  Economicus 2019, dziewiąta edycja konkursu dla najbardziej interesujących publikacji o gospodarce na naszym rynku wydawniczym, nabiera tempa. Oto tytuły nominowane w kategorii najlepsza książka ekonomiczna przełożona na język polski. Zwycięzcę poznamy 20 listopada podczas odbywającego się w Krakowie Open Eyes Economy Summit
 • Książki
  Economicus 2019, dziewiąta edycja konkursu dla najbardziej interesujących książek o gospodarce na naszym rynku wydawniczym, nabiera tempa. Oto publikacje nominowane w kategorii najlepszy poradnik ekonomiczny napisany przez polskich autorów. Zwycięzcę poznamy 20 listopada podczas odbywającego się w Krakowie Open Eyes Economy Summit.
 • Rafał Woś
  Żyjemy w czasach spadku zaufania do wielu szacownych instytucji. To zjawisko można tłumaczyć na dwa sposoby. Jeden polega na mówieniu, że wszystkiemu są winni jacyś „oni”. W tej roli da się zawsze obsadzić jakichś „ruskich trolli”, „populistów” lub innych „antyszczepionkowców”. Można też pójść inną drogą – tak postanowili zrobić ekonomiści David Rapach i Bonnie Wilson z Uniwersytetu w St. Louis. A następnie zastanowić się, jak wiele jest powodów, dla których zaufanie do instytucji słusznie się obniża.
 • Dotacje z Unii Europejskiej
  Może i kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stała pod znakiem walki z pedofilią w Kościele i majątku premiera Morawieckiego, ale nie zapominajmy, że w gruncie rzeczy nie powinno chodzić o krajowe sprawy, ale o wymiar europejski.
 • Robert Gwiazdowski
  Eksperyment, który proponuje Robert Gwiazdowski, przyniósłby Polsce fatalne skutki. pogłębiłby zacofanie gospodarki, zwiększył nierówności dochodowe, a jego koszty odczuliby głównie najbiedniejsi.
 • "Człowiek z Davos" chce rozwiązywać twoje problemy. Nie jest świadomy, że sam jest problemem.
 • Rafał Woś
  T uż po Nowym Roku wybuchło w naszej publicystyce krótkie zamieszanie wywołane wejściem do polityki rapera Popka. Trochę się do tego zamieszania przyczyniłem, pisząc w innym miejscu, że nie wiem, jakim wytatuowany muzyk byłby politykiem, ale zgłoszony przez niego pomysł prowadzenia nowoczesnej polityki monetarnej (po angielsku MMT) jest sensowny.