• Angela Merkel P.S.Art-Design-Studio Shutterstock.com
  Zdolność do podążania za najważniejszymi wydarzeniami i budowania wokół nich politycznej obecności oraz pełna samosterowalność – tak można by streścić styl przywództwa Angeli Merkel. Ale co ma z tego CDU?
 • Angela Merkel i Mateusz Morawiecki
  Czy Berlin będzie kontynuował kurs na przeczekanie i osłabianie polskiego rządu. A może w końcu zaakceptuje rzeczywistość i przystąpi do partnerskiej współpracy?
 • Polska Niemcy, zdjęcie ilustracyjne
  Mimo zapewnień kolejnych polityków o tym, że Polsce należą się od Niemiec reparacje wojenne, nie ma możliwości prawnych ich dochodzenia. Wysokie jest za to prawdopodobieństwo zaspokojenia roszczeń indywidualnych. Kolejne rządy nie wspierają jednak ofiar na tym polu.
 • Pracownik w fabryce, zdjęcie ilustracyjne.
  - Jeśli ktoś myśli, że da się ciągle w Polsce bazować na taniej sile roboczej, to się grubo myli. Dzisiaj trzeba robotnikom płacić, bo odejdą, a drogą do tego, żeby płacić dobrze, jest nieustanne zwiększanie efektywności, np. poprzez robotyzację i automatyzację – mówi Mariusz Golec, prezes spółki, która zwyciężyła w ubiegłorocznej edycji konkursu „Nie ma wolności bez przedsiębiorczości”
 • Angela Merkel P.S.Art-Design-Studio Shutterstock.com
  "Partia musi nauczyć się chodzić. Musi mieć wiarę, że w przyszłości będzie w stanie walczyć z przeciwnikiem politycznym nawet bez swojego starego konia bojowego. Musi oderwać się od domu tak, jak robi się to w okresie dojrzewania, i pójść własną drogą" – pisała Angela Merkel w grudniu 1999 r. na łamach konserwatywnego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
 • Witold Waszczykowski
  Po to jest Trójmorze, by pokazać, że nasz region jest zdolny mobilizować państwa i przeciwstawiać się jednostronnej koncepcji rozwoju Unii – mówi w rozmowie z "DGP" Witold Waszczykowski, były szef polskiego MSZ.
 • Łukasz Kazek Fot. Maksymilian Rigamonti
  Jeden facet miał tam taką komórkę. Do ściany była przymocowana płyta żelazna, która mu przeszkadzała. Wyrwał ją, coś się zaczęło sypać – wyleciały jakieś koperty. Zawołał mnie, bo wiedział, że dla mnie skarby to listy, zdjęcia, dokumenty. Dwa duże worki z tej skrytki się nazbierały - tak o znalezisku w latrynie dworca kolejowego w Walimiu opowiada Łukasz Kazek. To regionalista, autor książek i filmów o skomplikowanych losach społeczności polsko-niemieckiej zamieszkującej okolice Gór Sowich. Za film "Ludzie z klisz" uhonorowany Złotym Delfinem w Cannes.
 • Mesut Oezil
  Rezygnacja Mesuta Özila z gry dla Niemiec oznacza koniec harmonijnej i multikulturowej drużyny narodowej. I to zarówno w aspekcie czysto piłkarskim, jak i społecznym. 
 • Grzegorz Rossoliński-Liebe Fot Maksymilian Rigamonti
  "Polacy lepiej od Ukraińców znoszą trudną prawdę historyczną. Tam jeszcze nikt nie przyjął do wiadomości, co Ukraińcy robili podczas II wojny światowej i z Żydami, i z Polakami" - mówi w rozmowie z DGP historyk Grzegorz Rossoliński-Liebe. Jego książka "Bandera. Faszyzm, ludobójstwo, kult. Życie i mit ukraińskiego nacjonalisty" ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
 • Trump i Putin Diego Fiore Shutterstock
  Szczyt NATO w przyszłym tygodniu może być przełomowy. Prezydent USA coraz krytyczniej wypowiada się o sojusznikach w Europie i podobnież chce wycofać wojska z Niemiec.