• Taniec
  Pierwszego dnia matur zdający zmagali się nie tylko z językiem polskim. Chętni zdawali także egzamin z wiedzy o tańcu. Zobacz arkusze matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
 • Matura z języka polskiego 2012
  "Lalka", "Ludzie bezdomni", "Dziady" - na poziomie podstawowym. Agnieszka Osiecka, Jan Kochanowski i Ida Fink - na poziomie rozszerzonym. Taka była matura z języka polskiego. Zobacz arkusze, tematy i przykładowe odpowiedzi do części pierwszej poziomu podstawowego.
 • Zadanie 16. na maturze z matematyki z 2011 roku
  Postrach maturzystów, senny koszmar i wciąż powracająca myśl: "po co mi to?!" - czy to ty i twoja matematyka? Królowa nauk, choć obowiązkowa na maturze jest tylko na poziomie podstawowym, wypada zdecydowanie najsłabiej. Zobacz, na czym zdający najczęściej tracili punkty w ubiegłym roku.
 • Maturalna sytuacja kryzysowa to nie koniec świata
  W ferworze nauki nikt nie dopuszcza do siebie myśli, że może wydarzyć się coś, co nie pozwoli stawić się 4 maja na egzaminie. Ale takie sytuacje się zdarzają. Warto wiedzieć, że to nie koniec świata i wypadki losowe czy zdrowotne nie muszą oznaczać opóźnienia matury o rok. Oto, co trzeba wiedzieć o sytuacjach kryzysowych. 
 • O czym pamiętać przed maturą?
  W wielkim stresie umykają czasem nawet najbardziej oczywiste rzeczy. Dlatego już dziś warto przypomnieć sobie to, o czym nie można zapomnieć jutro rano. Oto siedem rzeczy, których trzeba dopilnować przed wyjściem na maturę.
 • Giełda tematów maturalnych w pełni
  Gdy nie ma już sił i czasu na naukę, można pobawić się we wróżenie z fusów. Maturzyści w całej Polsce próbują zgadnąć, jakie lektury pojawią się na egzaminie z języka polskiego. Wśród typów powtarza się "Tango" Sławomira Mrożka i "Lalka" Bolesława Prusa.
 • Co można robić dzień przed maturą? Tylko się nie ucz...
  Książki na bok! Ostatni dzień przed maturą to najgorszy czas na gorączkowe powtarzanie czegokolwiek. Każde inne zajęcie jest lepsze - im dalej od biurka, tym lepiej. Oto kilka propozycji tego, co można ze sobą zrobić ostatniego dnia przed egzaminem dojrzałości.
 • Matura tuż tuż...
  W ciągu siedmiu ostatnich sesji maturalnych aż cztery razy w tematach wypracowań pojawiły się dzieła Adama Mickiewicza. Innym ulubieńcem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jest Władysław Reymont. Oto przegląd tematów maturalnych na egzaminie z polskiego w ostatnich latach.
 • Zamiast powtórki, zobacz, jakie błędy powtarzają się na maturze z polskiego
  Już w piątek, 4 maja, rozpocznie się tegoroczny maturalny maraton. Na pierwszy ogień, tradycyjnie, język polski. Teraz, gdy na powtórki już chyba trochę za późno, warto zdać sobie sprawę z błędów, które co roku powtarzają się na egzaminie. Oto, gdzie najczęściej maturzyści tracą punkty.
 • Matura już za kilka dni...
  11 maja w piątek - wiedza o społeczeństwie, a 14 maja w poniedziałek - historia. Humanisto, jeśli zdajesz maturę z tych przedmiotów, koniecznie zobacz filmową powtórkę last minute, przygotowaną przez trenerki serwisu Maturowo.edu.pl.