Norwegia miała jasno określony cel na zimowe igrzyska olimpijskie w
Pjongczangu: zdobyć 30 medali, w tym co najmniej 10 złotych. Plan udało
się wykonać ze sporą nawiązką. Ostatecznie potomkowie Wikingów z Korei
wracają z 39 krążkami, w tym aż 14 złotymi. W ten sposób pobili rekord
Amerykanów, którzy w 2010 roku w Vancouver 37 razy stawali na podium.
Norweskie centrum sportu wyczynowego Olympiatoppen przedstawiło cel na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu, które odbędą się w dniach 9-25 lutego. Jest nim 30 medali, w tym co najmniej 10 złotych i miejsce w pierwszej trójce w klasyfikacji narodowej.
W poniedziałek dotarł do siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) złoty medal igrzysk z Pekinu (2008) dla Szymona Kołeckiego. Uroczyste przekazanie polskiemu sztangiście nastąpi we wtorek. Tego samego dnia brązowy krążek otrzyma Marcin Dołęga.
Od zimowych igrzysk dzielą nas już tylko miesiące. Organizatorzy olimpiady w koreańskim Pyeongchang zaprezentowali medale, o które w 2018 roku będą walczyć sportowcy.
Ponad sto medali olimpijskich, najwięcej brązowych, wywalczonych przez sportowców w igrzyskach w Rio de Janeiro zostało już zwróconych organizatorom z powodu pogarszającego się ich stanu technicznego - rdzewiały i pojawiały się na ich powierzchni plamy.
Norweskie centrum sportu wyczynowego Olympiatoppen poinformowało, że ustaliło cel na przyszłoroczne zimowe igrzyska olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczangu. Jest to przynajmniej 30 medali.
Minister sportu i turystyki Witold Bańka liczy na 2-3 medale olimpijskie polskich sportowców w przyszłorocznych zimowych igrzyskach w Pjongczangu. „To będzie naprawdę świetny rezultat” – ocenił.
Szymon Kołecki, Marcin Dołęga i Tomasz Zieliński, którzy po dyskwalifikacji za doping rywali z igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i Londynie w 2012 zdobyli medale, nie otrzymali jeszcze oficjalnego potwierdzenia z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).
Czterokrotna mistrzyni olimpijska w gimnastyce Białorusinka Olga Korbut sprzedała - za pośrednictwem jednego z amerykańskich domów aukcyjnych - trzy medale z igrzysk w Monachium i inne trofea ze swojej kariery. Zarobiła 217 tysięcy euro (935 tys. złotych).
Medale letnich igrzysk w Tokio w 2020 roku mają zostać wykonane z... recyklingu. Już teraz Japończycy rozpoczęli w tym celu zbiórkę odpadów elektronicznych, w tym przede wszystkim telefonów komórkowych.