• Tasuku Honjo i James P. Allison
  Prace laureatów medycznego Nobla 2018 przyczyniły się do rozwoju nowoczesnej immunoterapii, która aktywuje układ odporności do skutecznej walki z rakiem. Dzięki ich badaniom udaje się dziś znacznie przedłużać życie pacjentów z bardzo agresywnymi nowotworami.
 • Ratownik medyczny
  Ratownicy medyczni domagają się takiego dodatku do pensji, jaki dostają pielęgniarki – teraz przysługuje im o połowę mniejszy. Rząd jest głuchy na ich postulaty, dlatego chcą, by nierównym traktowaniem zajęły się sądy pracy.
 • Pacjent podpięty pod aparaturę szpitalną
  Co może stać się przełomem na miarę wynalezienia antybiotyków? Leczenie spersonalizowane
 • Matka z chorym dzieckiem
  W większości polskich rodzin to kobiety są odpowiedzialne za organizację życia zdrowotnego. 60 proc. Polek decyduje o formie leczenia nie tylko swoich dzieci, lecz także partnerów i mężów. W przypadku wystąpienia objawów wizyta u lekarza nie zawsze jest pierwszym wyborem. 41 proc. kobiet woli leczyć siebie i bliskich samodzielnie, 30 proc. konsultuje się ze znajomymi i rodziną. Polki, zwłaszcza te z młodszych pokoleń, są otwarte na korzystanie z porad medycznych na odległość.
 • Andrzej Duda
  To ważne, że UKSW będzie kształcił ludzi, którzy będą dbali o ludzkie życie, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w piątek na stołecznym Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał nowelizację ustawy o tej uczelni.
 • prawo prokurator prokuratura
  Była kierowniczka Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Borowej (Podkarpackie) jest podejrzana o wyrządzenie w mieniu placówki znacznej szkody majątkowej. Kobieta usłyszała zarzut wypłacenia sobie ponad 600 tys. zł nienależnego wynagrodzenia.
 • CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ WE WROCŁAWIU
  Sześć sal, będących kopiami prawdziwych oddziałów szpitalnych składa się na Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otwarte w piątek. Są tu: blok operacyjny, sala intensywnej opieki medycznej dla noworodków, dzieci i dorosłych, oddział ratunkowy, sala porodowa oraz sala pielęgniarska. Jest tu również symulator karetki pogotowia. Na takim sprzęcie i w takich warunkach studenci medycyny będą uczyć się pracy.
 • Alfie Evans
  Alfie przebywa w brytyjskim szpitalu Alder Hey od grudnia 2016 roku. Cierpi na ciężką, niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną. Lekarze nie dają mu żadnych szans, a jednak po odłączeniu od aparatury podtrzymującej życie chłopiec oddycha samodzielnie. Za to świat wstrzymuje oddech - co dalej?
 • Centrum symulacji
  Jak obecnie studenci medycyny zdobywają wiedzę praktyczną? A jak dawniej wyglądały takie szkolenia?
 • Skalpel w ręku chirurga
  Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeszczepili nerw kulszowy od zmarłego dawcy policjantowi rannemu w ubiegłym roku w strzelaninie w Wiszni Małej. Taki zabieg rekonstrukcji uszkodzonego nerwu kulszowego został przeprowadzony po raz pierwszy w Europie.