• Uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu
  21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Na całym świecie z tą przypadłością zmaga się coraz więcej osób. W naszym kraju na chorobę Alzheimera choruje około 350 tysięcy ludzi. Jakie są pierwsze objawy tej przypadłości?
 • Ból głowy
  Szacuje się, że na migrenę cierpi jedna na pięć kobiet i jeden na dwunastu mężczyzn. To dotkliwa choroba, która do tego może mieć związek z rozwojem nieuleczalnego schorzenia mózgu – demencją.
 • Bezsenność
  Szacuje się, że nawet połowa Polaków może cierpieć na bezsenność. Tymczasem sen jest dla człowieka bardzo ważny. W jego trakcie dochodzi do pełnej regeneracji organizmu. Dzięki temu m.in. poprawia się odporność, a mózg pracuje wydajniej. Niedobór snu natomiast może np. osłabić naszą pamięć i koncentrację, powodować problemy z ciśnieniem, czy zwiększyć podatność na tycie. Aby ułatwić sobie zaśnięcie, warto skorzystać z kilku wypróbowanych sposobów.
 • Ból głowy
  Zapalenie opon mózgowych to groźnie brzmiąca nazwa choroby, której nie da się zlekceważyć. W jaki sposób dochodzi do takiego zapalenia opon mózgowych, jakie są objawy i czy istnieje możliwość wyleczenia tej przypadłości?
 • Kobieta ma problem
  Choroby neurologiczne i psychiczne dotyczą coraz większej liczby osób; wzrost zachorowalności wynika m.in. ze starzenia się społeczeństwa oraz zmian cywilizacyjnych - wskazywali eksperci podczas konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Mózgu.
 • Ból zębów
  Eksperci przypominają, by dbać o higienę jamy ustnej. Według najnowszych badań schorzenia zapalne przyzębia mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca, jak również choroby Alzheimera – przekonywali specjaliści na poniedziałkowej konferencji w Warszawie.
 • Dziecko boli głowa
  Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych najczęściej występuje u dzieci i może nawet zagrażać życiu – ostrzegali w środę eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej z okazji przypadającego 24 kwietnia Światowego Dnia Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych. Jak podkreślono, to choroba stosunkowo rzadka, ale groźna – może rozwinąć się zaledwie w ciągu jednej doby.
 • Dłonie
  11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona, na którą w Polsce choruje już ponad 90 tys. osób. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości na temat tej choroby, wsparcie pacjentów i ich rodzin oraz zmniejszenie dyskryminacji w miejscach pracy.
 • Obraz tomografii mózgu
  Kontrolowane dostarczanie leków bezpośrednio do mózgu? Naukowcy pracują nad nanostrukturami, które pokonają barierę śródbłonkową chroniącą mózg. W przyszłości mogłyby dostarczać do mózgu leki, pozwalające zwalczać między innymi chorobę Alzheimera czy Parkinsona.
 • alkohol
  Jeszcze sześć tygodni po odstawieniu alkoholu dochodzi do uszkodzeń mózgu - wynika z nowych badań. Ich wyniki zaprzeczają wcześniejszym założeniom, według których z początkiem trzeźwości mózg zaczyna się regenerować.