• Otyłe dziecko
  31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała. Z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich, a z nadwagą 18,5 proc. – to wstępne dane z badań Instytutu Matki i Dziecka pod auspicjami WHO. To bardzo złe wyniki - ocenia koordynatorka badania dr hab. Anna Fijałkowska.
 • Kobieta bada się glukometrem
  Cukrzyca niszczy układ sercowo-naczyniowy, a połowa osób z cukrzycą umiera na choroby układu krążenia, np. zawał serca czy udar mózgu – mówili eksperci na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), który od 12 do 16 września odbywa się w Monachium.
 • Cytrusy
  Przyjmujemy ją zazwyczaj wtedy, gdy jesteśmy przeziębieni. Ale trzeba pamiętać, że ma jeszcze wiele innych zalet. Uczeni wykazał właśnie, że pomaga osobom otyłym i z nadwagą.
 • Dziecko trzyma serce
  Nie trzeba urodzić się ze słabym sercem, by już w dzieciństwie mieć z nim problemy. Naukowcy zaobserwowali, że z powodu złej diety uszkodzone serce mogą mieć dzieci poniżej 12. roku życia.
 • Otyłość zawsze zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci
  Nie mamy dobrych wieści dla osób przy tuszy. Analiza wyników ponad tysiąca opublikowanych badań naukowych z udziałem ponad 60 tysięcy osób przyniosła jasne rozstrzygnięcie: nadwaga i otyłość zawsze oznaczają ryzyko poważnych schorzeń i przedwczesnej śmierci.
 • Regularne posiłki to podstawa
  Otyłość jest dużym czynnikiem ryzyka większości chorób sercowo-naczyniowych - przekonuje profesor Piotr Pruszczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziś przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością.
 • Kobieta i kieliszek
  Alkohol a dieta? Zwykle myślimy, że to wrogowie. Tymczasem z nowych badań wynika, że jeden z rodzajów alkoholi ma wręcz działanie… odchudzające. A chodzi o czerwone wino.
 • Praca na zmiany jest dla kobiet związana ze zwiększonym ryzykiem otyłości brzusznej
  Osoby pracujące na zmiany są narażone na otyłość brzuszną - alarmują kanadyjscy naukowcy. Ale nie tylko. Okazuje się, że praca w systemie zmianowym grozi śmiertelnymi schorzeniami.
 • Ziemniaki powinny być głównym elementem diety dobrej dla serca
  Ma złą reputację. Posądza się go o to, że tuczy i dostarcza pustych kalorii. Jak wynika z najnowszych badań, niesłusznie. Amerykańscy naukowcy rehabilitują ziemniaka. I wychwalają jego prozdrowotne właściwości.
 • Dodanie przypraw do tłustego posiłku neutralizuje jego szkodliwy wpływ na serce
  Lubisz zjeść tłusto? W trosce o serce wcale nie musisz rezygnować z kalorycznych posiłków. Wystarczy, że je odpowiednio przygotujesz. Oto najnowsze ustalenia naukowców.